Artykuły

Kłodzko. Za tydzień XXIII Festiwal "Zderzenie teatrów"

- Nie muszę reklamować Teatru Wierszalin i ich "Dziadów", ani polecać wyjazdu do Legnicy na znakomitą realizację prozy Pilcha "Zabijanie Gomułki" - powiedział dyrektor Festiwalu "Zderzenie teatrów" Marek Mazurkiewicz. 23. Festiwal rozpocznie się w Kłodzku 15 listopada.

- Zachęcam do obejrzenia małoobsadowych spektakli. Pierwszy to "Ja Maria" lubelskiej aktorki Mirelli Rogozy-Biel, wychowanki Mariana Półtoranosa, ukazujący Marię Curie-Skłodowską jako kobietę, a nie pomnik. Drugi to "Ikebana" (na zdjęciu) Teatru im. L. Solskiego z Tarnowa - oparta na faktach, poruszająca sztuka o śmierci, szaleństwie i braku miłości na podstawie tekstu tarnowskiego policjanta Marcina Skóry. Oczywiście, polecam też niezwykłą zabawę aktorską poznańskiego Teatru Porywacze Ciał w ich najnowszym spektaklu "Humanicana" - powiedział dyrektor Festiwalu "Zderzenie teatrów" Marek Mazurkiewicz.

- Nie muszę reklamować Teatru Wierszalin i ich "Dziadów", ani polecać wyjazdu do Legnicy na znakomitą realizację prozy Jerzego Pilcha "Zabijanie Gomułki" - dodał.

23. Festiwal "Zderzenie teatrów", poświęcony pamięci Mariana Półtoranosa - twórcy imprezy, rozpocznie się w Kłodzku 15 listopada i potrwa do 22.

W programie festiwalu znalazły się gościnne prezentacje przedstawień z programu "Teraz Polska" - "Humanka" w reż. Agaty Puszcz z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, "Dziady - Noc Pierwsza" i "Dziady - Noc Druga" w reż. Piotra Tomaszuka z Teatru Wierszalin z Supraśla, "Zabijanie Gomułki" w reż. Jacka Głomba (wyjazd na spektakl Teatru im. H. Modrzejewskiej do Legnicy połączony ze zwiedzaniem wystawy pt. "Teatr 40").

Ponadto w konkursie widzowie zobaczą m.in. monodram "Ja, Maria" Mirelli Rogozy-Biel z Lublina (reż. Stanisław Miedziewski), spektakl "Humanicana" w reż. Katarzyny Pawłowskiej i Macieja Adamczyka z Teatru Porywacze Ciał z Poznania, "Ikebanę" w reż. Bogdana R. Graczyka z Teatru im. L. Solskiego z Tarnowa, "Klatkę z łez" w reż. Bożeny Klimczak z Wrocławskiego Teatru Tańca.

Wśród imprez towarzyszących zaplanowano m.in. wernisaż wystawy "Barwy Reaktywacji - Zderzenie 2016", na której pokazane zostaną fotografie Mieczysława Krombacha i Janusza Skrobota, pokaz monodramu wokalnego Wojciecha Helińskiego pt. "Sny inspektora Mocka", prezentację rejestracji spektaklu "Fellini" z Noord Nederlands Toneel w Groningen.

Po spektaklach widzowie będą mogli uczestniczyć w dyskusjach z twórcami, które poprowadzą krytycy teatralni z Warszawy.

Wieczorem 22 listopada odbędzie się wręczenie Grand Prix, czyli nagrody publiczności.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji