Artykuły

Częstochowa. Konkurs teatrów szkolnych

24 zespoły teatralne: dramatyczne, kabaretowe, nawet jeden taneczny, wystąpiły w poniedziałek w Młodzieżowym Domu Kultury. Walczyły o awans do finału XXXI Wojewódzkiego Przeglądu Szkolnych Zespołów Artystycznych.

Przed jurorami pokazała się głównie młodzież z Częstochowy i okolic, ale były też zespoły z Lublińca, Siemianowic, Sosnowca. W grupie szkół podstawowych najlepszy okazał się Straszny Dwór z Boronowa z "Wariacjami na temat Czerwonego Kapturka". Widać było, że dzieci bawią się tekstem, a kilkoro aktorów zagrało odważnie swoje postacie. To oni będą reprezentować region w finale. Drugą nagrodę jurorzy przyznali SP im. Teligi w Poraju za "Bajeczkę o Kasi".

Mocną grupę stanowili artyści z gimnazjów. Nic więc dziwnego, że do finału trafiły aż dwa zespoły (oba z Częstochowy): kabaret Szpila z Gimnazjum nr 17, który pokazał przezabawny program "Królewna Śnieżka i pięciu krasnoludków", oraz Gimnazjum nr 7 z etiudą "Autobus pełen osobowości" trafnie czerpiącą z otaczającej rzeczywistości.

W najstarszej kategorii nominację do finału dostała II część Mickiewiczowskich "Dziadów", rzetelnie zagrana przez uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Lublińcu. II nagrodę jury przyznało aktorom zespołu Pod Wiszącym Kotem z LO im. Kopernika w Częstochowie za spektakl "Na pełnym morzu" Sławomira Mrożka.

Najwięcej emocji wzbudziła rywalizacja placówek wychowania pozaszkolnego. Tu startowały zespoły prowadzone w MDK przez aktorów Teatru im. Mickiewicza: Sebastiana Banaszczyka, Adama Łoniewskiego i ich niedawną koleżankę Katarzynę Skolik-Miedziak. Nieoczekiwanie nominację otrzymał zespół Deja Vu z Młodzieżowej Świetlicy Socjoterapeutycznej "Skrawek Nieba" w Częstochowie za spektakl taneczny Bartłomieja Osumka "Ogień życia". Do finału trafiło również kameralne przedstawienie "One trzy - czyli historia pewnego girlsbandu" (reż. Banaszczyk). II nagrodę otrzymała "Kicia na obcasach" (reż. Skolik-Miedziak).

Finały wojewódzkie w kategorii teatrów odbędą się 12 i 13 maja w MDK, a koncert laureatów 31 maja.

Na zdjęciu: teatr szkolny w MDK w Częstochowie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji