Artykuły

Warszawa. Festiwal KORCZAK 2017 dobiegł końca

W dniach od 14 do 25 października w Warszawie odbył się XXI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2017. Tysiące widzów w każdym wieku dało się zaprosić do magicznego świata teatru.

W tym czasie zostali świadkami setki wydarzeń artystycznych i około teatralnych: spektakli, happeningów, Strefy Dziecka, "Marszu ze Złocistym" ku pamięci Janusz Korczaka, rozmów z twórcami i aktorami, warsztatów, pokazów warsztatowych, a także konkursu festiwalowego. Jury oraz Jury Dziecięce przyznało nagrody dla najlepszych produkcji teatralnych.

Nagrody już rozdane

Festiwal KORCZAK dostarcza od ponad 20 lat Widzom wielu emocji. Podobnie było i podczas tegorocznej już 21 edycji. - Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK to jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce, w tym roku oficjalnie uznany za jeden z najważniejszych Festiwali Europy przyczyniających się do rozpowszechniania jej dziedzictwa kulturowego. Kierując się ideami Doktora Janusza Korczaka - patrona Festiwalu staramy się, aby Festiwal KORCZAK odpowiadał na wiele ważnych dla Młodego Widza pytań poprzez dostęp do prezentacji na wysokim poziomie artystycznym. Dziękujemy wszystkim Widzom: tym małym i dużym za aktywne uczestnictwo w tegorocznej edycji. Już teraz zapraszamy na kolejną edycję w 2018 roku - podsumowała Grażyna Karwowska-Winiarek, Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK.

Festiwal KORCZAK 2017 został podczas uroczystego zakończenia podsumowany poprzez dwa składy Jury: Jury składającego się z wybitnych znawców teatru oraz Jury Dziecięcego. W tym roku nagrody: Grand Prix Złocisty, Kot w worku oraz Ziarenko trafiły do:

- Nagrodę Grand Prix Złocisty otrzymał spektakl pt. "Król Maciuś Pierwszy" w adaptacji i reżyserii Konrada Dworakowskiego z Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.

- Nagroda Kot w worku w postaci zaproszenia ze spektaklem na przyszłoroczną edycję Festiwalu dla zespołu Wrocławskiego Teatru Lalek za spektakl pt. "Piekło-Niebo".

- Jury Juniorzy przyznało nagrodę Ziarenko dla spektaklu pt. "Ronja, córka zbójnika" Teatru Pinokio z Łodzi.

Wielkie Święto Małego Człowieka - KORCZAK 2017

W wydarzeniach artystycznych towarzyszących Festiwalowi wziął udział każdy bez względu na wiek: niemowlaki, przedszkolaki, uczniowie, rodzice, opiekunowie, dziadkowie. NAJNAJE (festiwalowe niemowlaki) doskonale bawiły się: tańczyły i śpiewały razem z rodzicami do melodii kołysanek z różnych zakątków Polski z zespołem Teatru Atofri z Poznania. Trochę starsi, czy to właśnie z opiekunami, czy wychowawcami i nauczycielami obejrzeli spektakle nie tylko te bazujące na lekturach tj. "Mój Mały Książę", czy "Ronja, córka zbójnika", ale również spektakle pełne humoru pt. "Żabka", "Dziób w dziób" Teatru Animacji z Poznania oraz "Piekło-Niebo" w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Lalek. Przed spektaklem nie mogło zabraknąć happeningów w specjalnie przygotowanej Strefie Dziecka, gdzie uczestnicy sami kształtowali i wyznaczali zasady jego funkcjonowania koordynowanych przez animatorów. Festiwal KORCZAK to także przestrzeń do rozmowy, nie zawsze poruszającej tematy błahe. Po każdym spektaklu widzowie mogli zadawać pytania twórcom i aktorom danego widowiska. Specjalnie dla Widzów na stronie Festiwalu KORCZAK została uruchomiona platforma Festiwalowe Studio Internetowe, na której zostały umieszczone nagrania z wszystkich wydarzeń festiwalowych: fragmenty spektakli, rozmowy po spektaklach, happeningi oraz rozmowy "całkiem serio" z twórcami i aktorami.

Przestrzeń wymiany doświadczeń

Przez 12 dni trwania Festiwalu KORCZAK 2017 kilka tysięcy Widzów uczestniczyło w ponad stu wydarzeniach festiwalowych. Na deskach teatralnych zaprezentowały się najlepsze produkcje z Polski i ze świata. W tym roku gośćmi zagranicznymi Festiwalu były zespoły z Iranu, Szwecji i Słowacji. Uzupełnieniem działań festiwalowych były warsztaty. Ważną ideą programu warsztatowego było utrzymanie wszelkich działań w bliskim kontakcie z praktyką teatralną, dlatego został on powiązany ze spektaklem. Novum w tym roku był projekt pt. "O czym nie można mówić, o tym można tańczyć". Grupę warsztatową stanowili podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 4 w Warszawie. Na podstawie zebranych przez uczestników opowieści z życia wzięte powstał spektakl teatralny wykorzystujący elementy teatru tańca. Młodzi aktorzy zaprezentowali w nim nie tylko same zdarzenia, ale także swój do nich komentarz i osąd.

Festiwal KORCZAK: Platforma Edukacji Teatralnej i Platforma Artystyczna

Tegoroczna XXI edycja przebiegała w nowej formule, która opierała się na dwóch platformach projektowych. Pierwsza to Festiwal KORCZAK-Platforma Artystyczna. W ramach tej platformy Widzowie festiwalowi obejrzeli polskie spektakle konkursowe, podlegające ocenie festiwalowego Jury. W ramach platformy projektowej Festiwal KORCZAK-Platforma Edukacji Teatralnej - "MAM WPŁYW, TWORZĘ, ZMIENIAM" zaprezentowane zostały spektakle zagraniczne, spektakle premierowe, spektakle pozakonkursowe, pokazy warsztatowe, koncerty oraz warsztaty.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji