Artykuły

Gdańsk. Nadbałtyckie Centrum Kultury świętowało swoje 25-lecie

W piątkowy wieczór w Centrum św. Jana odbył się jubileusz 25-lecia Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Po przemówieniach, podziękowaniach i wręczeniu nagród przed zgromadzonymi gośćmi wystąpił Leszek Możdżer.

W Centrum Św. Jana spotkali się zaproszeni goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz, pracownicy NCK-u, współpracownicy oraz przyjaciele instytucji. W gali udział wzięli również poprzedni szefowie NCK, m.in. pierwszy dyrektor instytucji - Maciej Nowak. Wieczór rozpoczął się występem Michał Zienkowski Quartet, grupy która w swojej twórczości łączy blues, jazz i muzykę klasyczną. Następnie rozpoczęła się oficjalna część wydarzenia.

Zgromadzonych gości powitał dyrektor instytucji Larry Okey Ugwu. Podczas swojej niekrótkiej przemowy przedstawił on historię oraz sztandarowe projekty realizowane przez Nadbałtyckie Centrum Kultury.

- Dziękuję wam wszystkim, naszym przyjaciołom i naszej publiczności. To dla was jesteśmy i to wy sprawiacie, że naprawdę czuję się Polakiem. Ani lepszym, ani gorszym, po prostu dobrym Polakiem - powiedział na koniec swojego przemówienia, czym wzbudził duże brawa publiczności.

Nadszedł czas na przemówienia, podziękowania oraz nagrody. Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk wręczył pracownikom NCK-u Nagrody Specjalne Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego. Przy okazji tego przemówienia, wielu gości imprezy po raz pierwszy usłyszało prawdziwe imię Larrego Okey Ugwu - Lawrence.

Następnie na scenie pojawiła Aleksandra Dulkiewicz, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska, która wręczyła Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie Kultury. Specjalne wyróżnienia dla współpracowników przyznali też Larry Ugwu oraz Elżbieta Pękała.

Koncert Leszka Możdżera

Najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem wieczoru był jednak koncert Leszka Możdżera, wybitnego kompozytora i pianisty jazzowego. Niesamowita pasja z jaką usiadł do klawiatury od razu skradła serca gości. Przejmująca muzyka artysty oraz surowe, majestatyczne wnętrze Centrum Św. Jana, to wszystko składało się na niepowtarzalny klimat koncertu. Występ Leszka Możdżera był przeżyciem nie tylko muzycznym, ale też duchowym. Sam artysta również zrobił na słuchaczach duże wrażenie- rozwiane włosy, bose stopy, pasja w oczach, a do tego lekka, żartobliwa konferansjerka.

- Mam nadzieję, że to dopiero pierwsze 25 lat i że jeszcze wiele lat przed nami. Jednoczmy się z kulturą, ze sobą nawzajem, z Bałtykiem - mówił artysta.

Występ Leszka Możdżera, choć zaledwie czterdziestominutowy, wzbudził wiele emocji i zachwytów. Trochę szkoda, że organizatorzy gali nie zdecydowali się na zaproszenie większej liczby gości. Boczne nawy kościoła pozostały puste, a przecież pomieściłyby wielu sympatyków NCK i twórczości Możdżera.

Nadbałtyckie Centrum Kultury działa już od 1992 roku. Od trzynastu lat jego dyrektorem jest Larry Okey Ugwu. Głównym celem NCK jest promowanie kultury Pomorza w kraju i za granicą oraz prezentowanie w województwie i kraju zagranicznego dorobku kulturalnego, zwłaszcza krajów bałtyckich. W ramach swojej działalności organizuje wystawy, festiwale (m.in. Festiwal Kultur Świata "Okno na Świat" oraz Festiwal Metropolia Jest Okey), promocje książek oraz spotkania z ludźmi kultury i nauki. Zajmuje się też działalności wydawniczą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji