Artykuły

Jelenia Góra. Laureaci Srebrnych Kluczyków

W sobotni wieczór (7 października 2017), w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury rozdano tegoroczne Nagrody Kulturalne "Nowin Jeleniogórskich".

Za szczególne dokonania w sezonie artystycznym 2016/2017 wręczono sześć Srebrnych Kluczyków, specjalną nagrodę przyznaną przez Czytelników NJ, czyli Wytrych do Serc Publiczności oraz jedyny w swoim rodzaju - Złoty Kluczyk - za dokonania o wyjątkowej wartości, wykraczające poza ramy jednego sezonu.

Po raz pierwszy dwunastoosobowa Kapituła wybrała laureatów jednogłośnie. Za najlepszy spektakl teatralny uznano sztukę "Domówka" w reżyserii Łukasza Dudy Grupy STA-ART działającej pod egidą Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Za kreację aktorską uhonorowano Jadwigę Kutę i Tadeusza Kutę z Teatru Naszego za role Anny i Waldemara w spektaklu "Deja vu, czyli windą do nieba". Za muzykę do tego właśnie spektaklu i muzykę do spektaklu "Na otwartym sercu" Zdrojowego Teatru Animacji oraz za aktywność muzyczną na innych scenach Jeleniej Góry nagrodzono Jacka Szreniawę. W kategorii Sztuki Wizualne Srebrny Kluczyk odebrał Andrzej Boj - Wojtowicz za wystawę "Człowiek, miejsce, czas...malarskie refleksje" w Muzeum Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie - Oddziale Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Za Zjawisko Kulturotwórcze Kapituła uznała Ligę Rocka Jeleniogórskiego Centrum Kultury - za kolejny rok kreowania kultury alternatywnej i nieustająca rockowa energię w rozwijaniu u jeleniogórskiej młodzieży potrzeby uczestnictwa w kulturze. Wydarzeniem Sezonu Artystycznego okazał się Międzynarodowy Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Fundacja "Nowin Jeleniogórskich" przyznała specjalną nagrodę - Złoty Kluczyk 2017 - za wydarzenie, inicjatywę, działalność, zasługujące na szczególne wyróżnienie. Pośmiertnie uhonorowano Ewę Andrzejewską i Wojciecha Zawadzkiego, za wybitny dorobek twórczy i wykreowanie wydarzeń artystycznych najwyższej rangi ulokowanych w Jeleniej Gorze oraz stworzenie ponadczasowego zjawiska Jeleniogórskiej Fotografii opartego na autorskim programie Galerii Korytarz, Jeleniogórskiej Wszechnicy Fotograficznej, Biennale Fotografii Górskiej i Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii w ramach działalności Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Dwuetapowy plebiscyt na najpopularniejszego artystę regionu głosami Czytelników "NJ" wygrała aktorka Teatru im. C.K. Norwida - Anna Ludwicka - Mania. Z jej upoważnienia szczególne trofeum - Wytrych do Serc Publiczności 2017 odebrał dyrektor Teatru Tadeusz Wnuk. Podobnie jak pani Anna, Jacek Szreniawa oraz Jadwiga i Tadeusz Kutowie z przyczyn usprawiedliwionych nie mogli odebrać Srebrnych Kluczyków, ale mieli godnych zastępców. Honory gospodarzy Gali pełnili prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła i starosta jeleniogórski Anna Konieczyńska. Wśród gości honorowych był senator PiS Krzysztof Mróz.

W drugiej części Gali Srebrnych Kluczyków ze znakomitym, ponad godzinnym koncertem muzyki filmowej Michała Lorenca wystąpił zjawiskowy zespół DesOrient. Zagrał melodie ze znanych filmów fabularnych oraz hitowych seriali telewizyjnych. Siódemka artystów stworzyła wyjątkową atmosferę, szybko nawiązując kontakt z publicznością. To był niepowtarzalny i wyjątkowy wieczór

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji