Artykuły

Częstochowa. Janusz Radek zaśpiewał wiersze Poświatowskiej

Minikoncertem Janusza Radka zainaugurowano w Częstochowie obchody 50. rocznicy śmierci Haliny Poświatowskiej. Wydarzenie zorganizowało VIII LO Samorządowe przy ul. Worcella.

W maju tego roku Janusz Radek wydał album "Kim Ty jesteś dla mnie" wypełniony wierszami Haliny Poświatowskiej. Ten sam materiał miał promować podczas poniedziałkowego koncertu w Filharmonii Częstochowskiej. Wydarzenie ma się rozpocząć o godz. 19 (bilety są wyprzedane).

Janusz Radek w liceum przy ul. Worcella

Wcześniej, w poniedziałek w południe, artysta odwiedził VIII LO Samorządowe przy ul. Worcella 22. Wizyta odbyła się w ramach projektu "Jestem jak gwiazda", realizowanego przez dwie maturzystki tego liceum. Koncert był nie tylko inauguracją odchodów 50. rocznicy śmierci słynnej poetki, ale też prezentem dla nauczycieli - połączono go bowiem z obchodami Dnia Edukacji Narodowej.

Współorganizatorem poniedziałkowego występu był mstowski Gminny Ośrodek Kultury. Wśród zaproszonych gości znalazł się brat Haliny Poświatowskiej - Zbigniew Myga. Zanim Janusz Radek zasiadł przy klawiszach, opowiedział m.in. o spotkaniach z publicznością i pracy nad płytą z poezją częstochowskiej poetki. Okazuje się, że punktem wyjścia do nagrania albumu "Kim Ty jesteś dla mnie" było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, po co tak właściwie sięgamy po poezję. Artysta przyznał też, że najbardziej zależy mu na tym, żeby te piosenki trafiły do młodych ludzi, których warto zarażać poezją. Sam koncert, choć króciutki, zachwycał. Wokalne umiejętności Janusza Radka wydają się nie mieć granic.

Jak Częstochowa uczci pamięć Poświatowskiej?

Poniedziałkowy koncert to dopiero początek wydarzeń upamiętniających Halinę Poświatowską. We wtorek 10 października w Ośrodku Promocji Kultury "Gaude Mater" (ul. Dąbrowskiego 1) odbędzie się spotkanie z prof. Marianem Kisielem, poetą, badaczem literatury, który opowie o życiu i twórczości poetki. Początek zaplanowano na godz. 17. Wydarzeniu będzie towarzyszył występ wokalny Barbary Wierzbickiej, której będzie akompaniował Jacek Stawiarski. Tuż po występie, około godz. 18.30, rozpocznie się kolejne spotkanie - tym razem z mieszkającym na Ukrainie Włodzimierzem Harmatiukiem, który od kilkunastu lat tłumaczy poezję Poświatowskiej na język ukraiński.

Główne obchody zaplanowano na 11 października. To tego dnia mija dokładnie 50 lat od śmierci częstochowianki. Na grobie poetki znajdującym się na cmentarzu św. Rocha zostaną złożone kwiaty. Tego dnia od godz. 9 do 17.30 warto zajrzeć do Domu Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej. Będzie to okazja, by po raz pierwszy obejrzeć eksponaty pozyskane w tym roku przez Muzeum Częstochowskie. Są to niepokazywane dotąd dokumenty (niektóre z własnoręcznymi zapisami Haśki), a także fotografie z lat 50. i 60. XX w. W ramach dnia otwartego w szkolnym muzeum do oglądania pamiątek związanych z poetką zaprasza również Szkoła Podstawowa nr 8 im. Haliny Poświatowskiej.

W środę będzie można powrócić również do OPK "Gaude Mater". O godz. 18 rozpocznie się tam wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Omelańczuk-Pawluk, inspirowanego twórczością Poświatowskiej. Pół godziny później ośrodek zaplanował promocję wspólnej książki Kaliny Słomskiej i Zbigniewa Mygi zatytułowanej "Poświatowska we wspomnieniach i inspiracjach".

Miejska Galeria Sztuki: "Haśka. Wspomnienie o..."

Miejska Galeria Sztuki (Al. NMP 64) także włączyła się do obchodów rocznicy śmierci poetki. Wszystko za sprawą spotkania zatytułowanego "Ławeczka Haliny", które odbędzie się w czwartek 12 października o godz. 18. Zebranych czeka wieczór wypełniony poezją, muzyką i filmem. W interpretacji Adama Hutyry, aktora Teatru im. Mickiewicza, zabrzmią wybrane wiersze Poświatowskiej. W programie zaplanowano również recital fortepianowy Michała Rorata wypełniony utworami dedykowanymi zmarłej autorce. Punktem wyjścia do artystycznych rozważań o Halinie Poświatowskiej będzie prezentacja etiudy filmowej zatytułowanej "Haśka. Wspomnienie o" autorstwa Roberta Jodłowskiego. Motywem przewodnim jest opowieść o tytułowej bohaterce, którą snuje Zbigniew Myga. W filmie nie brakuje archiwalnych zdjęć Haśki. Kamera zagląda do muzeum jej pamięci, a także innych częstochowskich miejsc z nią związanych.

Na finał obchodów - 17 października o godz. 11 - nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Halinę Poświatowską, umieszczonej na budynku I LO im. Juliusza Słowackiego, którego absolwentką była poetka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji