Artykuły

W poprawczaku kręcą

"Kopciucha", głośną swego czasu sztukę Janusza Głowackiego (na zdjęciu), od soboty będziemy mogli oglądać w Teatrze Małym w Warszawie. W tytułowej roli Agnieszka Grochowska. Z aktorką rozmawia Anna Dawidziuk.

"- Czy kopciuszek z poprawczaka standardowo marzy o księciu z bajki? A może ma jednak inne marzenia?

- Ona marzy przede wszystkim o tym, żeby się z poprawczaka wydostać. Trafia tam przez przypadek.

- Czyli jak?

- Broniąc się przed zakusami kochanka swojej matki, rozbija mu na głowie butelkę. To własna matka ją tam umieszcza.

- I przyjeżdżają filmowcy...

- Chcą nakręcić dokument, ale reżysera interesują tylko mocne historie. A ta dziewczyna nie chce dać się sobą bawić. Mówi "nie".

- A inne dziewczyny?

- One nie mają tego problemu. To nie są miłe, ani bardzo wrażliwe dziewczyny, choć ze sporym pokładem uczuć. Mają swoje pozy, no i swoje specyficzne marzenia, np. żeby wreszcie "kraść na wolności".

"Kopciucha", głośna swego czasu sztukę Janusza Głowackiego, od soboty będziemy mogli oglądać w Teatrze Małym. Grają m.in. Agnieszka Grochowska i Artur Zmijewski. To właśnie m.in. "Kopciuch", ponura wersja baśni braci Grimm, przyniósł Głowackiemu światowy rozgłos. Premiera w londyńskim Royal Court Theatre w grudniu 1981 roku odniosła wielki sukces, prasa uznała spektakl za produkcję roku.

Pisarz wyjechał na premierę kilka dni przed stanem wojennym, dwa lata później zamieszkał na stałe w Nowym Jorku. Nowe przedstawienie będzie autorską wersją głośnego dramatu. Akcja dzieje się w zakładzie poprawczym dla dziewcząt, do którego przyjeżdża ekipa telewizyjna. Filmowcy chcą nakręcić reportaż o przygotowywanym przez wychowanki przedstawieniu "Kopciuszka". Czy schizofreniczny poprawczak to metafora społeczeństwa, w którym wszyscy mają brudne ręce? A może jest to prosta historia - o dziewczynach, które mają strasznie pokręcone życie i mnóstwo marzeń: o księciu na białym koniu i karierze Marylin Monroe, na przykład.

Janusz Głowacki "Kopciuch", rei. Will Pomerantz, Teatr Mały (ul. Marszałkowska -104/122), spektakle przedpremierowe - sob., 19 l niedz. 20.06, godz. 19.15. Bilety na spektakle - 35 zł, 25 zł (ulg.)".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji