Artykuły

Rzeszów. "Serce bez granic"- spektakl o kard. Kozłowieckim

Spektakl "Serce bez granic" poświęcony kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu, jednemu z najbardziej zasłużonych polskich misjonarzy, to najnowsza propozycja Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Premiera zaplanowana jest na sobotę i niedzielę.

Rzeczniczka rzeszowskiego teatru Jadwiga Jagoda Skowron zauważyła, że przedstawienie ukazuje "wielką, charyzmatyczną postać polskiego Kościoła", który przez ponad 60 lat pełnił posługę w Zambii i był nie tylko kapłanem i duszpasterzem, ale także obrońcą praw człowieka i orędownikiem niepodległości narodów.

- Zobaczymy na scenie historię człowieka, który w obliczu ucisku, biedy i okrucieństwa pozostał wierny Bogu, swojemu powołaniu, swoim decyzjom i wyborom oraz ludziom, którym pragnął pomagać - zapewniła rzeczniczka.

Scenariusz sztuki, w reżyserii Sławomira Gaudyna, powstał na podstawie wspomnień i listów Kozłowieckiego, zapisanych w książkach "Moja Afryka, moje Chingombe - dzieje misjonarza opisane w listach do przyjaciół" oraz "Ucisk i strapienie".

Spektakl pokazany zostanie w Galerii Szajna w rzeszowskim teatrze. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc(około 50) premiera przedstawienia zaplanowana jest na dwa dni - sobotę i niedzielę. Swój udział zapowiedziała m.in. bratanica kardynała, s. Oktawia i przedstawiciele władz kościelnych z regionu.

Bohaterem przedstawienia jest ksiądz Adam Kozłowiecki, jezuita, pochodzący z ziemiańskiej rodziny z Podkarpacia, urodzony w Hucie Komorowskiej koło Kolbuszowej. Lata wojny spędził w obozach koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, a po wyzwoleniu pełnił misję na terenach Rodezji Północnej (obecnej Zambii). Spędził tam ponad sześćdziesiąt lat. Sprawował funkcję metropolity Lusaki. W wieku 87 lat został wyniesiony do godności kardynalskiej przez papieża Jana Pawła II. Zmarł w Lusace w 2007 roku.

- Kardynał Kozłowiecki swoim życiem daje wspaniałe świadectwo wiary i wyraz uniwersalnym prawdom takim jak miłosierdzie, współczucie i sprawiedliwość w obliczu wydarzającego się zła. To wyjątkowy dla nas spektakl także dlatego, - co dla nas szczególnie ważne - kardynał Adam Kozłowiecki to człowiek stąd, z Huty Komorowskiej koło Kolbuszowej. To nas napawa dumą i sprawia, że z wielkim uznaniem podchodzimy do jego życia i wielkiego dzieła misyjnego - zaznaczyła Skowron.

Aktorzy wcielający się w postać Kardynała w różnych okresach życia: Paweł Gładyś i Grzegorz Pawłowski zapewniają zgodnie, że spektakl "z pewnością zaskoczy", ale nie chcieli zdradzać szczegółów, zostawiając widzom szanse na osobiste refleksje.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji