Artykuły

Gdynia. Tragikomedia o japiszonach w Miejskim

Szybko i błyskotliwie robią karierę. Mają problem z wypełnieniem pustki, która dopadła ich w pościgu za awansem i pieniędzmi. O nich mówi sztuka Anny Burzyńskiej "Mężczyźni na skraju załamania nerwowego". Premiera w piątek, 21 kwietnia, w Teatrze Miejskim w Gdyni.

Jacek Bunsch, dyrektor Miejskiego: - Otrzymaliśmy prawo prapremiery najnowszego tekstu Anny Burzyńskiej. "Mężczyźni na skraju załamania nerwowego" to tragikomedia o czterech młodych ludziach, którzy gwałtownie robią karierę. Ujmując rzecz językiem współczesnym - o czterech japiszonach. Mają straszny problem z wypełnieniem wewnętrznej pustki, która dopadła ich w pościgu za karierą i pieniędzmi. To są właśnie nasi mężczyźni na skraju załamania nerwowego.

Łączy ich prawdziwa męska przyjaźń, ale niekiedy, znienacka pojawia się lekka rysa, potem pęknięcie. Bohaterami sztuki są Art, Mateo, Aleks i Kris, choć nie są to wcale ich prawdziwe imiona. W dokumentach mają wpisane bardziej swojsko brzmiące imiona, ale tak jest bardziej trendy! W ich świat wkracza Monika - kobieta ich życia i... śmierci.

Reżyserię sztuki Jacek Bunsch powierzył Piotrowi Łazarkiewiczowi, który wcześniej zrealizował w Gdyni dwa inne spektakle: "Pannę Julie" z Marią Seweryn w roli tytułowej oraz "Kartotekę". Wybór reżysera jest nieprzypadkowy - najnowsza sztuka Anny Burzyńskiej powstała właśnie na zamówienie Piotra Łazarkiewicza i w ubiegłym roku została wydrukowana w "Dialogu". Pierwsza jej część weszła w skład spektaklu dyplomowego Akademii Teatralnej w Warszawie 2005 i nosiła tytuł "Generacja". W maju 2005 r. roku odbyło się nagranie tej sztuki dla Teatru Polskiego Radia (reżyserował także Piotr Łazarkiewicz). Wkrótce tekst został przetłumaczony na język hiszpański (przekład Xavier Farre'a, tytuł brzmi: "Hombres al borde de un ataque de nervios") i w listopadzie 2004 roku spektakl został zaprezentowany na scenie Teatro Fernando Reyes w Madrycie. Anna Burzyńska reprezentowała wówczas Polskę na V Międzynarodowym Salonie Książki Teatralnej w Madrycie i podczas salonu odbyła się prezentacja pierwszej części.

* * *

Anna Burzyńska

Kobieta, która stworzyła "Mężczyzn na skraju załamania nerwowego", mieszka w Krakowie. Pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest doktorem habilitowanym, prowadzi Katedrę Teorii Literatury. Zajmuje się najnowszymi teoriami w amerykańskich i francuskich badaniach literackich. Anna Burzyńska jest autorką kilkudziesięciu prac naukowych, ale przede wszystkim pisarką, dramatopisarką i scenarzystką. Spod jej pióra, czy raczej spod jej klawiatury wyszły trzy powieści ("Fabulant", "Powiastka inter-tekstualna", "Miłość i inne kłopoty") oraz dziewięć sztuk teatralnych ("Najwięcej samobójstw zdarza się w niedzielę", "Surwiwal", "Nicland", "Życie do natychmiastowego użytku", "Nicland 2", "Miesiąc miodowy", "Jeśli pragniesz kobiety, to ją porwij", "Mężczyźni na skraju załamania nerwowego", monodram "Krzyk" i sztuka dla dzieci "Czary-Mary").

Jej tragikomedia "Najwięcej samobójstw zdarza się w niedzielę" została nagrodzona w I Ogólnopolskim Konkursie na Polską Sztukę Współczesną w 2003 r., a przed paroma tygodniami oglądaliśmy ją w spektaklu Teatru Telewizji w reżyserii Macieja Dejczera z udziałem Moniki Kwiatkowskiej i Macieja Stuhra.

Anna Burzyńska była współscenarzystką programu "Cafe Kultura" w Programie IITVP, poświęconego zjawiskom kulturowo-artystycznym, współpracowała również z łódzką fil-mówką. Obecnie współpracuje z Teatrem Polskiego Radia (przygotowuje tam cykl spektakli radiowych zatytułowanych "Listy miłosne sławnych pisarzy"), szkołą filmową w Warszawie i tamtejszym Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka.

Jest mężatką, matką dwojga dzieci. Jej pasją jest kultura japońska - praktykuje medytację zen, ćwiczyła wschodnie sztuki walki. Znajduje czas na uprawie miniaturowego ogródka japońskiego, sztukę kaligrafii i ceremonii herbaty.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji