Artykuły

Warszawa. Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida 2017 rozdane

Już po raz szesnasty Samorząd Województwa Mazowieckiego przyznał Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Statuetki wręczono 25 września podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Gościem honorowym był Jacek Bocheński - prozaik, eseista, publicysta i tłumacz, zdobywca tegorocznej nagrody "Dzieło życia" za całokształt twórczości.

Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida przyznawane są corocznie za wybitne dzieła bądź kreacje artystom tworzącym lub mieszkającym na Mazowszu. Celem i ideą nagrody jest przede wszystkim ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów mazowieckich - z pochodzenia lub wyboru - przyczyniających się do wzrostu rangi regionu na mapie kulturalnej Polski i Europy.

Szczególnym wyróżnieniem jest nagroda "Dzieło życia" przyznawana za całokształt twórczości. W tym roku jej laureatem został Jacek Bocheński - prozaik, eseista, publicysta, tłumacz, działacz opozycji demokratycznej w PRL. Debiutował w 1949 r. zbiorem opowiadań "Fiołki przynoszą szczęście". Jego najwyżej cenione książki to "Boski Juliusz: zapiski antykwariusza" oraz "Nazo poeta". Napisał też m.in. "Kaprysy starszego pana", "Pożegnanie z panną Syngilu albo Słoń a sprawa polska", "Trzynaście ćwiczeń europejskich", "Tyberiusz Cezar", "Zapamiętani", "Antyk po antyku" (nominowana do Nagrody Literackiej Nike). W latach 70. - obok kilku innych wybitnych artystów - stanął na czele rodzącej się wówczas opozycji demokratycznej. Brał czynny udział w akcjach protestacyjnych środowisk twórczych (jest jednym z założycieli i redaktorów "Zapisu" - najważniejszego czasopisma ukazującego się w PRL poza cenzurą). Laureat wielu nagród i odznaczeń.

W kategorii Literatura nagrodę zdobył Dariusz Suska za tom poetycki "Ściszone nagle życie" (Wydawnictwo Znak). Poeta, prozaik, krytyk literacki publikujący m.in. w "Lampie i Iskrze Bożej", "Res Publice Nowej" czy "Tygodniku Powszechnym". Zadebiutował w 1992 r. tomikiem "Rzeczy, które były światem", będącym wyrazem młodzieńczej fascynacji twórczością Zbigniewa Herberta. Wydał również pięć innych zbiorów poezji. Za tomik "Wszyscy nasi drodzy zakopani" otrzymał w 2002 r. nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Był dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike.

W kategorii Muzyka nagrodę zdobył w tym roku kompozytor Paweł Mykietyn za operę "Czarodziejska Góra", (Warszawska Jesień 2016). Uczeń prof. Włodzimierza Kotońskiego, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Komponował m.in. dla Polskiego Radia, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, festiwalu Warszawska Jesień, artystów takich jak Jerzy Artysz czy Elżbieta Chojnacka. Autor muzyki do spektakli teatralnych (Krzysztofa Warlikowskiego, Piotra Cieślaka, Grzegorza Jarzyny) oraz filmów (m.in. "Ono", "33 sceny z życia" i "W imię" Małgorzaty Szumowskiej, "Tatarak" i "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Andrzeja Wajdy czy "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego).

Laureatem w kategorii Sztuki plastyczne, za wystawę "Wrota Miłosierdzia" w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, został Kazimierz Gustaw Zemła - jeden z najbardziej znanych współczesnych polskich rzeźbiarzy. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uczył do 2002 r. Specjalizuje się w rzeźbie pomnikowej, sakralnej i studyjno-kameralnej. Autor m.in.: "Pomnika Powstańców Śląskich" w Katowicach, "Czynu Polaków" w Szczecinie, "Polegli Niepokonani" na warszawskiej Woli, "Monte Cassino" w Warszawie, "Henryka Sienkiewicza" w warszawskich Łazienkach. Miał ponad 60 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Brał udział w ponad 20 wystawach międzynarodowych i 50 wystawach krajowych.

W kategorii Teatr nagrodą uhonorowany został Maciej Prus za reżyserię spektaklu "Madame de Sade" w Teatrze Narodowy w Warszawie. Jest aktorem i reżyserem. Studiował także historię sztuki. Asystował Konradowi Swinarskiemu przy realizacji "Nie-boskiej komedii". Był też związany z Teatrem Laboratorium 13 Rzędów Jerzego Grotowskiego. Jako reżyser zadebiutował inscenizacją "Pierwszego dnia wolności" Leona Kruczkowskiego w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie-Słupsku. Swoje spektakle reżyserował w wielu teatrach na terenie całej Polski. Ma na swoim koncie również liczne inscenizacje operowe. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody im. Konrada Swinarskiego za sezon 1978/1979 za reżyserię spektaklu "Noc listopadowa".

Więcej szczegółów na www.norwid.mazovia.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji