Artykuły

Olsztyn. Premiera w Olsztyńskim Teatrze Lalek

Olsztyński Teatr Lalek zaprasza w sobotę na premierę widowiska "Petit Pierre". To niezwykła historia upośledzonego chłopca, który został artystą.

Pierre Avezard urodził się upośledzony fizycznie i psychicznie. Pracował na farmie, gdzie pasł krowy. W 1937 roku, gdy miał 28 lat zaczął budować swoją karuzelę. Wśród elementów konstrukcji znalazły się krowy Pierre'a, ale też wieża Eiffela i Moulin-Rouge. Brat artysty był inżynierem i zabierał go w podróże. Pierre zainstalował w swej karuzeli czołgi i samoloty, które widział podczas wojny. Zmarł jako sławny artysta, uważany za twórcę tzw. sztuki surowej we Francji.

Sztukę "Petit Pierre" napisała Suzanne Lebeau z Kanady, uważana za jedną z najważniejszych na świecie autorek dla dzieci i młodzieży. -Traktuje dzieci serio - powiedział Andrzej Bartnikowski, dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek. - Rozmawia z nimi o rzeczach trudnych, czasem smutnych. Mówi im, jakie jest prawdziwe życie - dodaje. Na olsztyńskiej scenie spektakl wyreżyserowała Helena Radzikowska, absolwentka aktorstwa, reżyserii i kulturoznawstwa. Widzowie OTL oglądali już jedną jej realizację. Była to "Pentezylea" na podstawie dramatu Szymona Symonowica, historię z czasów wojny trojańskiej.

Tym razem na scenie widzimy wspaniałą kolorową konstrukcję. Nie jest to karuzela, ale być może rower instrumentalny? Reżyserka tłumaczy, że jest to jedna wielka lalka i dodaje, że zwykle lalki już się opatrzyły. Autorką scenografii jest Sylwia Maciejewska. W spektaklu występuje dwoje aktorów - Jagna Polakowska i Tomasz Czaplarski. To oni opowiadają historię życia małego Pierre'a. Spektakl, jak powiedziała Radzikowska, jest adresowany do widzów od 9 roku życia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji