Artykuły

Gdańsk. Szekspir ze szklanego ekranu

W środę [19 kwietnia] w Gdańsku rozpoczyna się przegląd spektakli Teatru Telewizji "Szekspir ze szklanego ekranu", zorganizowany w ramach 442. urodzin tego angielskiego dramaturga.

Dziś w Gdańsku rozpoczyna się przegląd spektakli Teatru Telewizji "Szekspir ze szklanego ekranu", zorganizowany w ramach 442. urodzin tego angielskiego dramaturga [na zdjęciu]. Potrwa on do soboty. Oprócz prezentacji widowisk odbędą się spotkania z ich twórcami - reżyserami Łukaszem Barczykiem i Jerzym Gruzą oraz aktorką Teresą Budzisz-Krzyżanowską - i sesja naukowa. Wstęp na wszystkie pokazy oraz na sesję jest wolny.

Mirosław Baran: Kiedy dokładnie urodził się William Szekspir? Chyba do dziś nie znamy dokładnej daty?

Jerzy Limon: Rzeczywiście nie jest to data dokładnie znana. Wiemy na pewno, że William Szekspir, syn rękawicznika Jana, został ochrzczony 26 kwietnia 1564 roku. Taki zapis znajduje się w księdze kościoła parafialnego w Stratfordzie. W drugiej połowie XVII wieku jeden z angielskich autorów napisał, że w czasach Szekspira dzieci tradycyjnie chrzczono trzy dni po narodzeniu. Stąd przyjęto 23 kwietnia jako datę narodzin dramaturga. Jednak nikt inny nie wspominał o takiej tradycji. Z porównania ksiąg kościelnych i innych dokumentów, między innymi prywatnych listów, wynika, że wtedy chrzest odbywał się nawet tydzień po narodzinach dziecka. A w przypadku słabych noworodków, nawet tego samego dnia lub dzień po.

Czy to przypadek, że 23 kwietnia to data urodzin, jak i śmierci Szekspira?

- Wszystko wskazuje na to, że to przypadek. Możliwe, że zmarł on dokładnie w swoje 52. urodziny. Z relacji lekarza ze Stratfordu, który rozmawiał z córką Szekspira, wynika, że dzień przed śmiercią Szekspira odwiedził go Ben Jonson, także znany poeta i dramaturg. Panowie pili całą noc, a rano 23 kwietnia Szekspir dostał gorączki i zmarł.

Fundacja Theatrum Gedanense już tradycyjnie uroczyście obchodzi urodziny angielskiego dramaturga.

- Tak, po raz pierwszy przygotowaliśmy imprezę z tej okazji w 1991 roku. Zawsze staramy się, by jej koniec przypadał dokładnie 23 kwietnia, jednak czasem zmieniamy termin o jeden dzień. W tym roku główne uroczystości odbędą się dzień wcześniej, 22 kwietnia.

W tym roku Fundacja przygotowała przegląd szekspirowskich spektakli Teatru Telewizji i spotkania z ich twórcami.

- Uważam, że mamy niezwykle bogatą tradycję Teatru Telewizji, to chyba największy powojenny wkład Polski w kulturę światową. Zachowało się około 4500 spektakli, wiele z nich to adaptacje Szekspira. To niebywały dorobek, porównywalny chyba tylko ze zbiorami BBC. Naprawdę mamy się czym chwalić; dużo z tych widowisk to dzieła nietuzinkowe, doskonałe pod względem artystycznym i technicznym. Naszym przeglądem chcemy o tej tradycji przypomnieć i jednocześnie się o nią upomnieć. Bo nie może być tak, że o nowych tytułach Teatru Telewizji decyduje oglądalność i reklamodawcy. A tak się obecnie dzieje.

Profesor Jerzy Limon jest teatrologiem, wykładowcą Uniwersytetu Gdańskiego, założycielem i prezesem Fundacji Theatrum Gedanense.

* * *

Program obchodów 442. urodzin William Szekspira

Środa 19 kwietnia - Kino Kameralne (ul. Długa 57)

g. 10 - "Hamlet" (reż. Łukasz Barczyk, 2004)

g. 17 - "Hamlet (IV)" (reż. Andrzej Wajda, 1992), po projekcji spotkanie z Teresą Budzisz-Krzyżanowską

g. 20.20 - "Miarka za miarkę" (reż. Tadeusz Bradecki, 1999)

Czwartek 20 kwietnia - Kino Kameralne

g. 10 - "Burza" (reż. Laco Adamik, 1991)

g. 17 - "Ryszard III" (reż. Feliks Falk, 1989)

g . 20 - "Burza" (reż. Laco Adamik)

Piątek 21 kwietnia - Kino Kameralne

g. 10 - "Romeo i Julia" (reż. Jerzy Gruza, 1974)

g. 17 - "Hamlet" (reż. Łukasz Barczyk); po spektaklu spotkanie z reżyserem

Sobota 22 kwietnia - Ratusz Staromiejski (ul. Korzenna 33/35)

g. 11 - "Romeo i Julia" (reż. Jerzy Gruza); po spektaklu spotkanie z reżyserem

g. 14 - sesja naukowa "Teatr Telewizji - sztuka telewizji"; wykłady wygłosi Jacek Fabiszak, Andrzej Żurowski i Jerzy Limon

g. 16 - panel dyskusyjny "Teatr Telewizji: przyszłość czy kres?".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji