Artykuły

Szczecin. Konkurs na piosenkę o dzisiejszym Szczecinie

Dlaczego kiedyś powstawało tyle piosenek o Szczecinie, a dziś o naszym mieście nie śpiewamy wcale? Żeby ten impas przełamać, ogłaszamy konkurs na nową piosenkę o Szczecinie. Najlepszą artyści Teatru Polskiego będą śpiewać w spektaklu "Dancing Szczecin".

Kiedyś piosenek o Szczecinie było naprawdę dużo. Czerwono-Czarni śpiewali o wyjątkowej "Szczecińskiej nocy", która do szczęścia zbliża serca dwa. Szczecińska Czwórka Radiowa w piosence "Kocham Szczecin" odpytywała "młodą dziewczynę, czemu mieszka w Szczecinie". Zespól Wokalny Polskiego Radia "Fala" sławił muzycznie wesoły "Szczeciński tramwaj", który wiezie na plażę (sic!). Szczecin był w nich miastem romantycznym i radosnym, tętniącym portowym życiem. Prastarym grodem Słowian, który wstaje z ruin dzięki radosnemu trudowi mieszkańców. Miastem pięknych dziewcząt, w których kochają się wychodzący na przepustki żołnierze i marynarze.

W Szczecinie się śpiewało

Jeszcze nie było festiwalu w Opolu, gdy w Szczecinie zaczynały swoje kariery największe gwiazdy polskiego big-bitu. Był rok 1962, kiedy Jacek Nieżychowski, ówczesny szef szczecińskiej Estrady zorganizował w naszym mieście I Festiwal Młodych Talentów. Rok później odbyła się druga edycja festiwalu. Nie przyznawano na nim pierwszych miejsc, za to typowano "złote dziesiątki". Znaleźli się w nich m.in.: Wojciech Gąssowski, Wojciech Kędziora (późniejszy Korda), Kasia Sobczyk, Ada Rusowicz, Helena Majdaniec, Karin Stanek, Jacek Lech, Henryk Fabian, Juliusz Wydrzycki (późniejszy Czesław Niemen), Halina Frąckowiak, Zdzisława Sośnicka, Tadeusz Nalepa i Mira Kubasińska. Na występ "złotych dziesiątek" ze Szczecina czekała już cala młodzież w Polsce.

To w Szczecinie wyrosła Helena Majdaniec, solistka Czerwono-Czarnych i Niebiesko-Czarnych. Zdobyła publiczność całej Polski wielkimi, nieśmiertelnymi hitami: "Rudy rydz", "Zakochani są wśród nas", "Czarny Alibaba". Podobnie Filipinki. Siedem najlepiej śpiewających dziewcząt z technikum handlowego miało w 1959 r. uświetnić akademię z okazji 15 lecia szkoły. Zrobiły niewiarygodną karierę. Nagrały w sumie osiem płyt. Przez 13 lat śpiewania wylansowaly wiele przebojów, m.in. "Filipinki to my", "Batumi", "Bal Arlekina", "Do widzenia, profesorze", "Wala twist".

- Kiedyś nie było telewizji - wzdycha Adam Opatowicz, dyrektor Teatru Polskiego. - Żyliśmy wolniej. Był czas na wspólną zabawę, na śpiewanie piosenek.

Piosenka jest dobra na wszystko

Dziś Szczecin ledwo przemyka w utworach. Kasia Nosowska śpiewa, że jest zbyt szczecińska dla Warszawy. Raper Łona w "Balladzie o szlachetnym czorcie" spaceruje al. Piastów, a np. w "Dobranoc/Do ciebie, Aniu, szłem" idzie na imprezę na Bezrzeczu. "Życie piwniczne" na tle szczecińskiego krajobrazu zachwala w piosence pod takim tytułem Wiesław Lągiewka.

Kiedyś szczecinianie cieszyli się swoim miastem i śpiewali o nim z wielką radością. Teraz najczęściej z ich ust słychać, że Szczecinest brzydki, brudny, nudny. Czyżbyśmy przestali kochać nasze miasto? - Tego bym nie powiedział - mówi Bruno Gościniak, lider śpiewającej ponad 251at w Szczecinie Ręczno-Nożnej Kapeli Przydrożnej. - Ale w naszym mieście jest za dużo niepotrzebnych zawirowań, ciągle są jakieś chryje. To przykre, aż nie chce się śpiewać.

Ale przecież "piosenka jest dobra na wszystko"! o

Ogłaszamy więc konkurs na słowa do piosenki o Szczecinie.

Nowej, pasującej do dzisiejszego miasta. Mamy przecież XXI w.

Melodie do zwycięskiego tekstu skomponuje Adam Opatowicz, dyrektor Teatru Polskiego. Piosenkę włączy do reżyserowanego przez siebie przedstawienia "Dancing Szczecin". Jej premierowe wykonanie zabrzmi dla wszystkich szczecinian podczas Dni Morza. (w tym roku przypadają na 9-11 czerwca).

7, kolei "Gazeta" wyda śpiewnik o Szczecinie, w którym umieścimy wybrane teksty czytelników i te starsze.

Zasady konkursu

Każdy może nadesłać do trzech tekstów ze szczecińskimi motywami. Utwory powinny być opatrzone imieniem i nazwiskiem autora, adresem, telefonem. Ślijcie je na adres: "Gazeta Wyborcza" w Szczecinie, ul. Henryka Pobożnego 11,70-507 Szczecin, z dopiskiem "Piosenkao Szczecinie". Możecie przesiać je również pocztą mejlową na adres: ewa.podgaj-na@szczecin.agora.pl. Otrzymanych prac nie odsyłamy.

Na teksty piosenek czekamy do 4 maja. O walorach artystycznych nadesłanych piosenek zadecyduje komisja, w skład której wejdą m.in.: poeta, prozaik, krytyk literacki prof. Leszek Szaruga i laureat "Idola" Maciej Silski. Wyniki ogłosimy 15 maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji