Artykuły

Warszawa. Włodek Pawlik w Operze Narodowej

23 września o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się pokaz kantaty Włodka Pawlika "Myśląc Ojczyzna".

Włodek Pawlik to jedyny jak dotąd Polak nagrodzony Grammy w kategorii jazzu. Pianista i kompozytor, mistrz muzycznego collage'u w dorobku ma ponad 30 autorskich albumów i kompozycji, w tym ścieżki dźwiękowe do filmów, muzykę tworzoną do tekstów poetyckich oraz muzykę orkiestrową. W TW-ON usłyszymy kantatę "Myśląc Ojczyzna", która przeniesie nas w muzyczną podróż po historii Polski.

Inspiracją dla Włodka Pawlika do skomponowania kantaty stały się ubiegłoroczne obchody 1050-lecia Chrztu Polski - punkt wyjścia do refleksji o przynależności do tradycji, zakotwiczeniu naszego życia w historii narodu. Za pomocą muzyki przedstawione zostały w utworze sylwetki takich postaci, jak Mieszko I i Dobrawa, polscy męczennicy św. Wojciech i św. Stanisław, królowa Jadwiga, Zawisza Czarny, król Jan III Sobieski i Marysieńka oraz tak wyjątkowe wydarzenia, jak odzyskanie przez Polskę niepodległości czy Powstanie Warszawskie. Kantata zakończona jest pieśnią w stylu gospel "Wsiądź do barki" nawiązującą do pontyfikatu św. Jana Pawła II. Usłyszymy kolaż brzmień i nastrojów: od r&b, pop i gospel, przez blues i jazz, aż do form nawiązujących do symfonicznych dokonań XX i XXI wieku. Muzykę dopełni warstwa literacka - wiersze Juliusza Słowackiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Władysława Bełzy, a także Włodka Pawlika.

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

Dyrygent: Marcin Nałęcz-Niesiołowski

Przygotowanie chóru: Mirosław Janowski

Przygotowanie chóru dziecięcego: Danuta Chmurska

Występują: Ewa Uryga, Łukasz Jemioła, Natalia Wilk, Elwira Janasik (mezzosopran), Marek Bałata, Krzysztof Chalimoniuk (bas), Barbara Krukowska, Piotr Konieczny, Trio Jazzowe Włodka Pawlika, Chór i Orkiestra Opery Wrocławskiej

Bilety do nabycia w kasach teatru oraz na stronie www.teatrwielki.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji