Artykuły

"Antygona" Sofoklesa w reżyserii Andrzeja Wajdy

W najbliższy piątek i sobotę odbędą się premierowe przedstawienia antycznej tragedii Sofoklesa "Antygona". Spektakl przygotowuje, posługując się tłumaczeniem Stanisława Hebanowskiego, Andrzej Wajda. Autorką scenografii jest Krystyna Zachwatowicz, muzyki zaś Stanisław Radwan.

W roli tytułowej wystąpi Ewa Kolasińska. Jako Kreona zobaczymy Tadeusza Huka, jako Ismenę Elżbietę Karkoszkę; Terezjasza zagra Jerzy Bińczycki, Hajmona Krzysztof Globisz wymiennie z Edwardem Żentarą, Eurydykę Alicja Bienicewicz.

Spektakl ten będzie małym jubileuszem dla pracy jego twórców: Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz. Wajda po raz pierwszy współpracował ze Starym Teatrem w roku 1963, reżyserując "Wesele" S. Wyspiańskiego, do którego przygotował również scenografię. Krystyna Zachwatowicz związała się z tą sceną również przed dwudziestu laty, opracowując scenografię do prapremiery "Matki" S. Witkiewicza w reżyserii Jerzego Jarockiego. Tak więc oboje artystów obchodzi 20-lecie współpracy ze Starym Teatrem, zarówno dla nich jak i dla sceny, z którą się związali, obfitujące w doniosłe dokonania artystyczne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji