Artykuły

Katowice. Twórczość Kilara, Cygana oraz world music na 152. urodzinach miasta

Dzieła Wojciecha Kilara połączone z muzyką elektroniczną, największe przeboje Jacka Cygana oraz łącząca folk i rock twórczość tria KTU reprezentującego scenę world music zabrzmią podczas czterodniowych obchodów 152. urodzin Katowic, które rozpoczną się 8 września.

Ich program podał PAP we wtorek Łukasz Kałębasiak - rzecznik Katowic Miasta Ogrodów - Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek, która organizuje wydarzenie. Impreza zakończy się 11 września - w rocznicę nadania Katowicom praw miejskich.

- Po wakacyjnych koncertach muzyki popularnej, na które zapraszaliśmy w czerwcu i lipcu (...) Urodziny Miasta Kocham Katowice przyniosą nam muzykę bardziej rockową i folkową. Jak zwykle nie zabraknie też propozycji dla wielbicieli kameralnych koncertów. Szczególnie cieszę się, że w specjalny sposób uczczona zostanie pamięć naszego wybitnego kompozytora Wojciecha Kilara - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Jak zaznaczył Kałębasiak, jednym z głównych wydarzeń urodzin miasta będzie koncert plenerowy world music, który odbędzie się 9 września w katowickiej strefie kultury. To zapowiedź tegorocznej edycji prestiżowych targów i festiwalu muzyki świata WOMEX, organizowanej w październiku w Katowicach.

- Zaproszeni artyści to mocni reprezentanci sceny world music: estoński Trad.Attack oraz znakomity fiński akordeonista Kimmo Pohjonen współtworzący zespół KTU. Wybuchowe trio KTU spodoba się także miłośnikom dobrego rocka, bo jego partnerzy to znani z legendarnego King Crimson Trey Gunn (gitara) i Pat Mastelotto (perkusjonalia). Mocne, rockowe brzmienie i melodyjność akordeonu Pohjonena tworzą porywającą mieszankę - podkreślił Kałębasiak.

Tego dnia w siedzibie NOSPR świętowany też będzie jubileusz 40-lecia twórczości autora piosenek Jacka Cygana. Z tej okazji podczas koncertu "Cygan Symfonicznie - Życie jest piosenką" Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia wraz z gośćmi wykonają przeboje Cygana w nowych aranżacjach Krzysztofa Herdzina. Na scenie pojawią się m.in. Edyta Geppert, Stanisław Sojka, Ryszard Rynkowski i Daniel Olbrychski.

85. rocznicę urodzin wybitnego kompozytora Wojciecha Kilara (1932-2013), który mieszkał w Katowicach, uświetni koncert pod nazwą "ElectroKilar". Jak podał Kałębasiak, dzieła Kilara takie jak "Orawa" czy muzyka do filmu "Dracula" zabrzmią w nowych aranżacjach, łączących twórczość tego wybitnego kompozytora z muzyką elektroniczną. Przygotował je DJ, kompozytor i producent Szymon Padoł (znany jako 5cet) wraz z Wiesławem Świderskim, a wykonają je wspólnie z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy "Aukso" pod batutą Marka Mosia.

Na muzyczne świętowanie urodzin Katowic złoży się też występ multiinstrumentalisty i założyciela zespołu SBB Józefa Skrzeka. Zaproponuje on słuchaczom projekt "Viator - znak Pokoju", który jest "muzycznym apelem o zgodę i jedność".

Zabrzmią też jazzowe wersje przebojów zespołu The Police w aranżacji pianisty jazzowego Pawła Tomaszewskiego w wykonaniu m.in. wokalistki jazzowej Marty Król, a także muzyka elektroniczna w wykonaniu artystów z partnerskiego miasta Katowic - Saint-Etienne we Francji.

Katowice od grudnia 2015 r. posiadają tytuł Miasta Muzyki UNESCO.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji