Artykuły

"Alicja po drugiej stronie"

Pierwszą w tym roku premierę w Teatrze Kochanowskiego szykuje Aleksandra Konieczna. Adaptuje na scenę słynne dzieło Lewisa Carrolla.

"Alicję w Krainie Czarów" angielski wykładowca matematyki, pisujący pod pseudonimem Lewis Carroll opublikował w 1865 roku. Jej kontynuacją jest "Po drugiej stronie lustra". Książka posługuje się absurdalną logiką snu.

Maciej Słomczyński w przedmowie do "Alicji" w swoim tłumaczeniu napisał, że "jest to zapewne jedyny wypadek w dziejach piśmiennictwa, gdzie jeden tekst zawiera dwie zupełnie różne książki: jedną dla dzieci i drugą dla bardzo dorosłych". - "Alicja" zafascynowała mnie, gdy byłam już dorosła, i dla dorosłej, nawet bardzo dorosłej publiczności robię to przedstawienie. Moja Alicja ma 50 lat - mówiła na konferencji prasowej Aleksandra Konieczna, reżyser i autorka adaptacji.

Adaptacja obu części dzieła Carrolla, jak twierdzi Konieczna, pisała się sama. Ma to być rzecz o śmierci, o przeczuwaniu jej bliskości, o przemijaniu, ale też o odzyskiwaniu samoświadomości, o poznawaniu siebie. - To zawsze była dla mnie bardzo smutna historia - mówi reżyser. Na scenie będzie to opowieść o panicznym i samotnym locie w "króliczą norę". O tym, czym jest ona dla nas, dorosłych, o tym, że trzeba "dać się wylecieć". I o tym, co jest na końcu tego lotu.

Aleksandra Konieczna pochodzi z Prudnika, gdzie kończyła liceum. Jest znaną aktorką teatralną, filmową i telewizyjną ("Na Wspólnej"). Od dekady oddaje się też reżyserii. Opolską "Alicję" we własnej adaptacji nie tylko reżyseruje, ale też oprawia muzycznie. Przedstawienie współtworzą: Katarzyna Borkowska (scenografia i kostiumy) oraz Liubov Gorobiuk (światła i projekcje). Obsada: Kornelia Angowska, Aleksandra Cwen, Grażyna Misiorowska, Judyta Paradzińska (Alicja), Mirosław Bednarek, Andrzej Jakubczyk, Maciej Namysło, Łukasz Schmidt, Łukasz Wójcik.

Przedstawienie zostało zrealizowane w ramach unijnego programu Opolskie Kwitnące Muzycznie III. Dlatego do końca sezonu można je oglądać za darmo. Premiera na Dużej Scenie w sobotę o 19.00.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji