Artykuły

Mazowieckie. Nominacje do Nagród Norwida ogłoszone

Prozaik, eseista, publicysta i tłumacz, autor "Trylogii rzymskiej" oraz działacz opozycji demokratycznej w PRL - Jacek Bocheński odbierze w tym roku statuetkę Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida "Dzieło życia" przyznawanej za całokształt twórczości. Taki werdykt podjęła w tym roku kapituła nagrody. Ogłoszone zostały też nazwiska nominowanych w czterech kategoriach za dzieła i kreacje powstałe w 2016 roku.

W kategorii Literatura nominację do Nagrody im. C. K. Norwida otrzymali Marek Ławrynowicz za książkę "Mundur", Dariusz Suska za tom poetycki "Ściszone nagle życie" i Krzysztof Varga za zbiór esejów "Langosz w Jurcie".

W dziedzinie sztuk plastycznych kapituła nagrody doceniła Dorotę Grynczel za wystawę "Tkanina" w Galerii Test w Warszawie, Artura Tanikowskiego, który zorganizował wystawę "Frank Stella i synagogi dawnej Polski" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie oraz Kazimierza Gustawa Zemłę, autora wystawy "Wrota Miłosierdzia" prezentowanej w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Za dzieła muzyczne nominowani zostali Maciej Janicki za program edukacyjny Muzeum Chopina i wzbogacenie zasobów Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Paweł Mykietyn - twórca opery "Czarodziejska Góra", którą można było usłyszeć na Warszawskiej Jesieni w 2016 r. oraz Maria Pomianowska za płyty "Stwórco łaskawy" i "The Voice of suka".

Spośród zgłoszonych kreacji teatralnych kapituła wyróżniła w tym roku Macieja Prusa za reżyserię spektaklu "Madame de Sade" w Teatrze Narodowym w Warszawie, Krzysztofa Szczepaniaka za rolę Mistrza Ceremonii w spektaklu "Cabaret", wystawianym w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy, jak również Michała Walczaka i Macieja Łubieńskiego za kabarety "Herosi transformacji i miecz Chrobrego" oraz "Dziewczyny z marszu niepodległości".

Kto spośród nominowanych zdobędzie statuetkę Norwidowską dowiemy się 25 września 2017 r. podczas gali wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie. Laureaci uhonorowani zostaną nagrodą pieniężną w wysokości 20 tys. zł, natomiast laureat "Dzieła życia" - 25 tys. zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji