Artykuły

Gdańsk. Wystawa o historii Teatru Miniatura

W Pałacu Opatów w Gdańsku Oliwie zostanie dziś otwarta wystawa "Od marionetek do robotów. Historia teatrów lalkowych w Gdańsku". Ekspozycja jest sentymentalną podróżą w czasie.

Ta historia zaczęła się od "Gwiazdki z nieba", którą w 1947 roku wystawił w Gdańsku Wileński Teatr Łątek (łątka to ważka). Teatr przyjechał do nas z Wilna. Założyły go Olga, Ewa i Irena Totwen. Istniał do 1951 roku. Wtedy to Olga Totwen musiała zrezygnować z dyrektorowania. Cóż, takie były czasy. Ważkę upaństwowiono.

Pozornie nic się nie zmieniło. Wkrótce w tym miejscu (aleja Grunwaldzka 16) pojawił się Państwowy Teatr Lalek. W 1951 jego dyrekcję objął wybitny scenograf Ali Bunsch, a potem nazwę zmieniono na Teatr Lalki i Aktora Miniatura. Jedną z najszczęśliwszych decyzji Bunscha było podjęcie współpracy z Natalią Gołębską. Kierownikiem literackim został Lech Bądkowski - po latach pierwszy rzecznik "Solidarności" Stoczni Gdańskiej. Były to złote lata Miniatury. Wspaniałe spektakle. Nagrody na festiwalach. Wyjazdy zagraniczne. Wielkie nazwiska reżyserów i scenografów. Któż tam wtedy nie pracował i nie był adeptem. Najczęściej pokazywany na Zachodzie był spektakl "Bo w Mazurze taka dusza" Natalii Gołębskiej, grany przez 25 lat.

Znakomity scenograf, związana z Miniaturą Gizela Bachtin-Karłowska, wspominała: Ali Bunsch zaprosił mnie do pracy przy "Koziołku Matołku" i tak zostałam. Chyba największym sentymentem darzę "Ilię Muromca". Przedstawienie szlachetne w formie. Jawajki zrobione były z juty, a akcja działa się w jednych dekoracjach (zobaczymy je na wystawie). Lubiłam też "Latający wiatrak" Aliny Afanasjew, ze słynną krową Kunegundą.

Czasy znakomite były też za dyrekcji perfekcjonisty reżysera Michała Zarzeckiego czy niezrównanej pary Tomaszuk i Słobodzianek, którzy od Gdańska i Miniatury rozpoczęli swoje teatralne sukcesy.

- Ta wystawa to sentymentalna podróż w czasie - mówi Małgorzata Abramowicz, kuratorka ekspozycji. - Jest okazją nie tylko do wspomnień, ale też wspólnego poznawania historii Miniatury. Odkrywaliśmy w nim magię teatru i sympatycznych, a nierzadko też przerażających bohaterów. Opowiadały je marionetki, kukły, pacynki, jawajki, lalki cieniowe, maski - będące wytworem fantazji scenografów. Są także gliniane figurki do nagrodzonego spektaklu Krzyżacy" [na zdjęciu] oraz lalki ze sztuki "Bajki robotów". Opowieść o gdańskim teatrze lalek uzupełniają programy, afisze i plakaty oraz projekty scenograficzne.

--

Czynne w terminie: 28.06.2017 - 15.01.2018

Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)

Cystersów 18, Gdańsk

Wernisaż: 27 czerwca 2017 r., godz. 19.00

Kuratorka: Małgorzata Abramowicz

Współpraca: Beata Majda-Boj, Mieczysław Abramowicz

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji