Artykuły

Warszawa. Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Spektakl "Wszystko o mojej matce" Tomasza Śpiewaka w reżyserii Michała Borczucha z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie laureatem Grand Prix 23. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Indywidualnie jury doceniło między innymi Agatę Dudę-Gracz i Krzysztofa Garbaczewskiego oraz Agatę Kucińską i Andrzeja Konopkę.

"Wszystko o mojej matce" to osobista wypowiedź reżysera Michała Borczucha i aktora Krzysztofa Zarzeckiego, którzy opowiadają w nim o śmierci swoich matek. Tekst Tomasza Śpiewaka nawiązuje tytułem do filmu Pedro Almodóvara, ale nie jest jego teatralną adaptacją. Nagroda główna w wysokości 70 tys. zł dla Teatru Łaźnia Nowa z Krakowa przeznaczona zostanie na inscenizację kolejnej polskiej sztuki współczesnej w sezonie teatralnym 2017/2018.

Po obejrzeniu 13 spektakli, które zakwalifikowały się do finału tegorocznej edycji Konkursu, jury w składzie: Jan Kozikowski - przewodniczący, Jacek Wakar, Weronika Murek, Maryla Zielińska, zdecydowało także o przyznaniu kilkunastu nagród i wyróżnień indywidualnych oraz dwóch zespołowych. Nagroda w wysokości 8 tys. zł trafiła do twórców przedstawienia "Herosi Transformacji i miecz Chrobrego" Macieja Łubieńskiego i Michała Walczaka w reżyserii Michała Walczaka z Agencji Eventowo-Marketingowej GTQX. Spektakl grany jest w ramach "Pożaru w Burdelu" w Teatrze WARSawy. Artyści zostali nagrodzeni za "przywracanie wiary w istnienie wspólnoty nie tylko w teatrze".

Laureatami drugiej zespołowej nagrody - imienia Jana Świderskiego, fundowanej przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich - zostali twórcy spektaklu "Life is cruel, people are bad czyli życie jest ciężkie" Michała Wanio i Edyty Januszewskiej z Teatru Ochoty w Warszawie. Artystów doceniono za "brawurowe przetworzenie problemów młodego pokolenia na język teatralny".

Dwie równorzędne nagrody reżyserskie - w wysokości 5 tys. zł każda - powędrowały do Agaty Dudy-Gracz oraz Krzysztofa Garbaczewskiego. Duda-Gracz nagrodzona dostała za reżyserię spektaklu "Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk" z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, a Garbaczewski za reżyserię "Roberta Robura" Mirosława Nahacza z TR Warszawa.

Jury postanowiło w tym roku przyznać także "Nagrodę specjalną" (w wysokości 4 tys. zł). Trafiła ona do Jakuba Krofty, dyrektora artystycznego Wrocławskiego Teatru Lalek, za - jak ujęto to w werdykcie - "konsekwentne promowanie polskiej dramaturgii współczesnej, poszukiwanie nowego języka teatru i dbałość o niezmiennie wysoki poziom rozmowy z widzem".

Indywidualnie - za osobowość artystyczną potwierdzoną rolami w spektaklach "Yemaya - Królowa Mórz" oraz "Piekło - Niebo" we Wrocławskim Teatrze Lalek oraz reżyserię "Małej myszy i słonia do pary" w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki - nagrodzona została także Agata Kucińska (nagroda w wysokości 4 tys. zł). Do Andrzeja Konopki powędrowała z kolei nagroda aktorska (także w wysokości 4 tys. zł) za rolę BurdelTaty w spektaklu "Herosi Transformacji i miecz Chrobrego". Aktora doceniono za "unikalną obecność sceniczną i temperament".

Jury Konkursu przyznało też następujące wyróżnienia (w wysokości po 2 tys. zł) - dla Remigiusza Brzyka za reżyserię spektaklu "Siódemka" Ziemowita Szczerka z Teatru Zagłębia w Sosnowcu, dla Moniki Niemczyk za rolę w zwycięskim spektaklu "Wszystko o mojej matce" oraz dla Jana Duszyńskiego za muzykę do spektaklu "Robert Robur". Wyróżnieni zespołowo (nagroda w wysokości 4 tys. zł) zostali też Aleksandra Wasilkowska (scenografia), Robert Mleczko (wideo), Sławomir Błaszewski (kostiumy) oraz Bartosz Nalazek (reżyseria światła) za oprawę plastyczną tego przedstawienia.

Nagroda za najlepszy tekst dla Marii Wojtyszko

W tym roku po raz trzeci swoje nagrody wręczyła też Komisja Artystyczna (w składzie: Jacek Sieradzki - przewodniczący, Marcin Bogucki, Marta Bryś, Szymon Kazimierczak, Andrzej Lis, Katarzyna Niedurny i Anna Wakulik), która wcześniej wskazała finałowe spektakle.

Nagroda za "najlepszy tekst dramatyczny" (w wysokości 16 tys. zł) trafiła do Marii Wojtyszko za tekst "Piekło-Niebo", zrealizowany we Wrocławskim Teatrze Lalek. Za "najciekawsze debiuty dramatopisarskie" (nagrody w wysokości po 3 tys. zł) uznano debiuty Beniamina M. Bukowskiego, Alicji Kobielarz i Grzegorza Staszaka za teksty: "Polowanie na motyle" (Bukowski), "Makbet" (Kobielarz) i "Rocznica" (Staszak), stanowiące poszczególne części spektaklu "Triatlon" zrealizowanego w Teatrze Ochoty w Warszawie.

Uroczyste ogłoszenie werdyktu Jury oraz Komisji Artystycznej odbyło się w poniedziałek o godzinie 18:00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, który jest koordynatorem Konkursu. Nagrody laureatom wręczyli przewodniczący Jury oraz Komisji Artystycznej - Jan Kozikowski i Jacek Sieradzki, Prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz oraz przewodnicząca Sekcji Teatrów Dramatycznych ZASP Teresa Stępień-Nowicka, Agnieszka Komar-Morawska - dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN oraz Dorota Buchwald - dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Rekordowa liczba zgłoszeń

W tym roku do I etapu 23. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej dopuszczone zostały aż 143 inscenizacje polskiego dramatu współczesnego, co jest najlepszym wynikiem w historii Konkursu. Finałowa trzynastkę Komisja Artystyczna wyłoniła na początku maja. W gronie finalistów znalazły się:

1. "Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk" Agaty Dudy-Gracz, Teatr Nowy w Poznaniu

2. "Herosi Transformacji i miecz Chrobrego" Michała Walczaka i Macieja Łubieńskiego, reż. Michał Walczak, Agencja Eventowo-Marketingowa GTQX z Warszawy

3. "Hymn narodowy" Przemysława Wojcieszka, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

4. "K. albo wspomnienie z miasta" Agnieszki Jakimiak, reż. Weronika Szczawińska, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

5. "Life is cruel, people are bad czyli życie jest ciężkie" Michała Wanio i Edyty Januszewskiej, reż. Michał Wanio, Teatr Ochoty w Warszawie

6. "Mała mysz i słoń do pary" Marty Guśniowskiej, reż. Agata Kucińska, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu

7. "Piekło-Niebo" Marii Wojtyszko, reż. Jakub Krofta, Wrocławski Teatr Lalek

8. "Po Burzy Szekspira" Agaty Dudy-Gracz, Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu

9. "Robert Robur" Mirosława Nahacza, reż. Krzysztof Garbaczewski, TR Warszawa

10. "Siódemka" Ziemowita Szczerka, reż. Remigiusz Brzyk, Teatr Zagłębia w Sosnowcu

11. "Wbrew swojej woli", Pawła Nowaka, reż. Jarosław Tumidajski, Małgorzata Głuchowska, Grupa SUPERMARKET z Warszawy

12. "Wszystko o mojej matce" Tomasza Śpiewaka, reż. Michał Borczuch, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

13. "Yemaya - Królowa Mórz" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, reż. Martyna Majewska, Wrocławski Teatr Lalek

***

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej prowadzony jest od 1994 z inicjatywy ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki Kazimierza Dejmka. Konkurs ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego.

Konkurs finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

--

Na zdjęciu: dyrektor Bartosz Szydłowski oraz twórcy spektaklu "Wszystko o mojej matce" podczas wręczenia nagród w konkursie

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji