Artykuły

26 Ogólnopolski Przegląd Teatrów Małych Form

Jedynym pozakonkursowym spektaklem Przeglądu były "Krzesła" Eugene'a Ionesco Teatru Dramatycznego w Warszawie. Wystąpili w nim Zofia Kucówna, Jerzy Bista i Andrzej Hyra [Chyra dop.red.]. Reżyser Szczepan Szczykno zrobił "Krzesła" bez krzeseł, których zawsze było dużo w dotychczasowych inscenizacjach. Spektakl odbył się na małej scenie Klubu PAX "Kierunki". - Nam ta mała scena, wymagająca skondensowania dekora­cji, pozwoliła na jeszcze większą, syntezę niż to się dokonuje na naszej, macierzystej scenie. Dzięki niej odkryliśmy nowe walory na­szej inscenizacji - powiedziała Zofia Kucówna w wywiadzie dla "Małej Formy", gazety Przeglądu prowadzonej przez Ireneusza Krzysztofa Szmidta z zespołem. Kolejne wydania "Małej Formy" rzeczowo informowały publiczność o wszystkich bieżących wydarzeniach które miały miejsce podczas im­prezy. Było to tym bardziej potrzebne, że nie wszystkie zespoły przywiozły swoje programy teatralne. W poniedziałek Przegląd rozpoczął się "Panną Julią" w wykonaniu aktorów Teatru Wybrzeża z Gdańska. Ten klasyczny utwór Strindberga nie tak dawno był w poniedziałkowym Teatrze Telewizji z Moniką Niemczyk i Janem Peszkiem w rolach głównych. Inscenizacja Krzysztofa Babickiego nie wyszła poza poprawność, a z trójki aktorów wyróżnił się tylko Jacek Mikołajczak. Szczeciński Teatr Współczesny pokazał w konkursie "Byłem, jestem" oparty o teksty Rafała Wojaczka, których wybór służył przedstawieniu złożo­nej legendy powstałej wokół poe­ty i jego twórczości. Całość skła­nia do refleksji także nad pytaniami stawianymi sobie. Pytaniami o cel i sens istnienia. Był to pokaz ekspresji wzbogaconej gestem i śpiewem.

Z powodu wypadku na trasie, opóźniło się przedstawienie "Powrotu Pana Cogito" przygotowanego przez Teatr STU z Krakowa. Po­ezja Herberta i drażni, i prowokuje do przemyśleń. Doskonałe aktorstwo Zbigniewa Zapasiewicza pozwoliło zrozumieć kilka warstw filozoficznych przemyśleń tego nie łatwego w odbiorze poety. W sali teatralnej Klubu "13 Muz" w ostatnim dniu Przeglądu wystąpiła z recitalem "Stop-klatka" Sta­nisława Celińska.

Wielką nagrodę publiczności, Grand Prix otrzymał Teatr "STU" z Krakowa, za spektakl "Powrót Pana Cogito" Zbigniewa Herberta w wykonaniu Olgi Sawickiej i Zbigniewa Zapasiewicza. Główną na­grodę jury otrzymał Z. Zapasiewicz. Listę kolejnych laureatów podamy w następnym wydaniu ga­zety.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji