Artykuły

Warszawa. Premiera "Miłości" na otwarcie Big Book Festival

Premiera "Miłości" według prozy Jane Austen i Jeanette Winterson na otwarcie Big Book Festival. Już 13 czerwca rusza sprzedaż biletów na wydarzenie.

Spektakl, w którym udział wzięli Ilona Ostrowska, Janusz Chabior, Maria Peszek, Magdalena Koleśnik i Michał Meyer, a muzykę skomponował Leski to jedna z produkcji specjalnych, które co roku są wizytówką festiwalu. Superbohaterką tegorocznej edycji jest Jane Austen, a spektakl stanowi część wydarzeń Sceny Brytyjskiej - trwającej trzy dni serii wydarzeń pokazujących kulturę i literaturę brytyjską z zaskakującej strony.

"Dziwny jest ten świat, w którym można mieć tyle seksu, ile się chce, a za to miłość stanowi tabu. Mówię tu o prawdziwej miłości, wielkiej, namiętnej, w której nie ma miejsca na czułości, wygodę i szczęście" - mówi jedna z bohaterek spektaklu posługując się frazą Jeanette Winterson. "Powszechnie znana prawda głosi, że majętny kawaler potrzebuje do szczęścia tylko żony" - odpowiada jej inny z bohaterów testując, ile siły ma jeszcze w sobie klasyczna proza Jane Austen.

W spektaklu "Miłość" w reżyserii Anny Król zderzają się ze sobą dwie wizje miłości i realizują dwa alternatywne scenariusze miłosnych relacji. Zduplikowani Pan Darcy (Janusz Chabior i Michał Meyer) i Elizabeth Bennet (Ilona Ostrowska i Magdalena Koleśnik), postaci z "Dumy i uprzedzenia", rozmawiają ze sobą na przemian klasycznym językiem Jane Austen i postfeministyczną frazą Jeanette Winterson. To opowieść o miłości, pożądaniu, niespełnialnych mitach, przemocy jakiej dopuszczamy się w związkach i zdradzie. Pytanie o sens i sedno głębokiej miłosnej relacji i nie schodzi z ust Lizzy, Elizabeth i dwóch panów Darcych.

Twórcy "Miłości" zadali sobie pytania podstawowe: Czy mamy jeszcze coś do powiedzenia o miłości? Czy każdy musi kochać? Jak kochać kogoś, by nie znienawidzić siebie? Odpowiedzi na nie poszukiwali w tekstach dwóch brytyjskich pisarek reprezentujących dwie wizje związków i dwa skrajnie różne sposoby narracji. - "Wyrwani z klasycznego, pełnego konwenansów świata Austen młodzi Lizzy i Fitzwilliam spotykają samych siebie z przyszłości. Starsze i bardziej doświadczone wersje tych dwojga antycypują przyszłość młodych kochanków. Używając na przemian romantycznych słów napisanych przed ponad dwustu laty przez dwudziestoletnią Austen i opływających namiętnością wersów Winterson - ostrzegają, zwierzają się, proszą o rozwagę" - tłumaczy Anna Król, autorka spektaklu.

Każda z postaci "Miłośći" uosabia inne pragnienia - Lizzy marzy o miłości idealnej, Elizabeth o powrocie do przeszłości, Darcy o kobiecie wyrazistej i seksownej, a jego alter ego - o świętym spokoju. Zdwojone postaci z "Dumy i uprzedzenia" to symbole ludzi, którzy zakochując się w sobie tracą kontrolę nad przyszłością.

To opowieść o miłości, pożądaniu, niespełnialnych mitach, przemocy, jakiej dopuszczamy się w związkach i zdradzie. To opowieść o nas samych.

Narrację utkaną ze scenicznego eksperymentu i materiałów filmowych oraz osobistych video przygotowanych przez samych aktorów współtworzy muzyka grana na żywo. Dźwięki skomponował muzyk i wokalista Leski, a nietypowej wokalno-aktorskiej odsłonie pojawia się Maria Peszek.

Premiera: piątek, 23.06, GODZ. 21.30, ul. Emilii Plater 31 (plener), teren Big Book Festiwalu. Partnerem spektaklu jest British Council i Instytut Książki.

UWAGA - OBOWIĄZUJĄ BILETY! Cena: 15 PLN, do nabycia w przedsprzedaży od 13.06 w Big Book Café (ul. Dąbrowskiego 81 w godz. 10.00-17.00) oraz bezpośrednio przed spektaklem (przy ul. Emilii Plater 31, sprzedaż od godz. 20.00). Rezerwacje: spotkania@big-book.pl. Odbiór rezerwacji najpóźniej o godz. 20.00 w dniu spektaklu.

Szczegóły: bigbookfestival.pl

WYSTĘPUJĄ:

Ilona Ostrowska

Janusz Chabior

Magdalena Koleśnik

Michał Meyer

ze specjalnym udziałem Marii Peszek

Scenariusz i reżyseria: Anna Król

Koncepcja muzyczna: Leski

Band w składzie: Jakub Kurek (trąbka) , Dawid Pawlukanis (perkusja), Wojciech Orszewski (gitara).

Aranżacja utworów wykonywanych przez Marię Peszek: Pat Stawiński

Video: Adam Kryciński

Montaż/footage: Jakub Pawlak

INFORMACJE O TWÓRCACH:

ANNA KRÓL (ur. 1979)

pisarka, reżyserka, kuratorka projektów audiowizualnych. Autorka książek "Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie", opracowała książkę "Wszystko jak chcesz. O miłości Jarosława Iwaszkiewicza i Jerzego Błeszyńskiego". Autorka spektakli "Wieczorem", "Hamlet#casting". Pomysłodawczyni i dyrektor Big Book Festival.

LESKI właśc. PAWEŁ LESZOSKI (ur. 1981)

polski wykonawca tworzący muzykę z pogranicza dream popu i indie-folku, wokalista, autor tekstów, kompozytor, gitarzysta. W 2015 ukazała się jego debiutancka płyta "Splot", jednakże publiczność poznała go już wcześniej, przy okazji wydania epki Zaczyn w kwietniu 2014 roku. W październiku ubiegłego roku odebrał nagrodę Mateusza Trójki w kategorii muzyka rozrywkowa - Debiut roku.

ILONA OSTROWSKA (ur. 1974)

polska aktorka filmowa i teatralna. Ukończyła wrocławską filię krakowskiej PWST. Pracowała we Wrocławiu w Teatrze Polskim i Teatrze K2 oraz Teatrze Współczesnym w Warszawie. Zagrała w wielu polskich filmach i serialach. Szczególną popularność przyniosły jej rolę w filmach "Ile waży koń trojański", "Cisza" , "Tulipany" oraz serialach "Bez tajemnic" i "Ranczo".

MAGDALENA KOLEŚNIK (ur. 1990)

aktorka teatralna i telewizyjna. Studiowała na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Akademii Teatralnej w Warszawie i na Wydziale Aktorskim krakowskiej PWST. Debiutowała w warszawskim Teatrze Ateneum. Wystąpiła również w kilku filmach, między innymi w "Kamieniach na szaniec" i "Mieście 44". We wrześniu 2015 roku dołączyła do zespołu Teatru Powszechnego.

MARIA PESZEK (ur. 1973 )

polska aktorka i piosenkarka. Występowała m.in. na scenie Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatru Studio i Teatru Narodowego w Warszawie. Ma na swoim koncie szereg kreacji filmowych, telewizyjnych i teatralnych, a także liczne role w spektaklach Teatru Telewizji. W 2005 roku rozpoczęła karierę muzyczną, tworząc widowisko muzyczne i płytę Miasto mania. Trzy lata później nagrała album Maria Awaria. W 2012 roku wydała trzeci album studyjny pt. Jezus Maria Peszek.

JANUSZ CHABIOR (ur. 1963)

polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Karierę zaczął w Teatrze Dramatycznym w Legnicy. Od 2006 aktor gra w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Pracował też jako reżyser, scenarzysta i asystent reżysera.

MICHAŁ MEYER (ur. 1985)

polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie . Związany z teatrem STU w Krakowie, gdzie można oglądać go m. in. w "Hamlecie" i "Weselu". Współpracował z wybitnymi reżyserami przy filmach "Wenecja", "Wałęsa. Człowiek z nadziei", "Miasto 44", "Sługi Boże" czy "Amok". W telewizji debiutował w serialu "Czas honoru".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji