Artykuły

Poznań. Nowy cykl Verba Sacra niebawem

Biblia 3.0, czyli Biblia Trzeciego Tysiąclecia będzie tematem nowego cyklu Verba Sacra. Spotkania zainauguruje 18 czerwca w poznańskiej katedrze prezentacja Księgi Rodzaju, w tym biblijnej opowieści o stworzeniu świata, upadku człowieka i o Noe.

Verba Sacra to interdyscyplinarny projekt artystyczno - naukowo - religijny. W jego ramach od kilkunastu lat w świątyniach całej Polski odbywają się publiczne czytania Biblii oraz największych dzieł literatury polskiej i obcej w wykonaniu aktorów.

Jak tłumaczył twórca i główny organizator przedsięwzięcia Przemysław Basiński, Verba Sacra ma wprowadzać do obiegu społecznego Stary i Nowy Testament w nowych przekładach i nowej formule, po to, by nie tylko "poznać pisma, ale i spotkać się z żywym Słowem Bożym".

- W tym roku chcemy "wypłynąć na głębię", poszerzyć nasze spotkania o medytację, o większe związanie się ze Słowem Bożym podczas samej prezentacji, bo wiemy, że ludzie wychodząc z katedry długo jeszcze rozważają, rozmyślają, przezywają to wszystko co usłyszeli. Tym razem chcemy, by ten etap rozważania słowa zaczął się już podczas samej prezentacji - mówił.

- Musimy pamiętać o tym, że wrażliwość współczesnego człowieka się zmienia, jesteśmy bombardowani różnymi nowościami, technologia na nas napiera. W takiej sytuacji bardzo łatwo powiedzieć sobie: no tak, to już było. Zresztą taki stosunek jest także do dziedzictwa, szczególnie historycznego - a my chcemy powiedzieć, że Biblia to jest coś żywego, bardzo ważnego - dodał Basiński.

Spotkania w ramach cyklu zainauguruje 18 czerwca w poznańskiej katedrze prezentacja Księgi Rodzaju, w tym biblijnej opowieści o stworzeniu świata i o Noe. Prezentacji w wykonaniu aktora Dariusza Kowalskiego towarzyszyć będzie muzyka skomponowana przez pianistkę Katarzynę Stroińską-Sierant, której towarzyszyć będą muzycy grający na kontrabasie, klarnecie i saksofonie, skrzypcach, wiolonczeli, altówce oraz perkusji.

Podczas dwóch kolejnych spotkań - we wrześniu i październiku - prezentowane będą kolejne fragmenty Księgi Rodzaju, w tym m.in. Dzieje Józefa. W listopadzie i grudniu uczestnicy cyklu spotkań Verba Sacra usłyszą z kolei Księgę Wyjścia oraz Księgę Kapłańską.

Jak powiedział biblista, franciszkanin prof. dr hab. Adam Ryszard Sikora OFM, "Verba Sacra jest niewątpliwie sposobem na promowanie Pisma Świętego i ma niezwykłą siłę oddziaływania na różne środowiska, począwszy od tych typowo kościelnych, po środowiska naukowe, kulturalne czy związane z mediami".

- W poznawaniu Pisma Świętego nie chodzi jednak o intelektualną ciekawość; poznawanie starożytnego świata w różnorakich aspektach, ale chodzi o to poznanie, które jest już w zasadzie spotkaniem z tą rzeczywistością nie z tej Ziemi; spotkanie z innym światem, z którego tyle człowiek pojmie, na ile Pan Bóg otworzy mu serce i pozwoli dotykać tajemnic, których w książkach i podręcznikach nie ma - dodał.

Verba Sacra została zainicjowana w 2000 r. i początkowo miała być jednorazowym projektem powstałym z okazji rocznicowych obchodów dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa. Raz w miesiącu aktorzy, ludzie kultury czytali publicznie wybitni aktorzy polscy czytali Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. W 2001 roku poszerzono projekt o trzy nowe cykle: Wielka Klasyka, obejmująca dzieła klasyki narodowej i światowej, Festiwal Sztuki Słowa wraz z konkursem na interpretację tekstu sakralnego i religijnego, oraz modlitwy katedr europejskich.

W 2005 roku zorganizowano pierwszy polski maraton biblijny, w którym wzięło udział 890 osób. W sierpniu 2007 roku w ramach Verba Sacra po raz pierwszy w dziejach polskiej kultury jeden aktor, Andrzej Seweryn, przeczytał publicznie przez sześć kolejnych dni w całości "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Od kwietnia 2015 do stycznia 2016 zrealizowano cykl katechez "Dekalog", głoszonych przez hierarchów Kościoła katolickiego w ramach przygotowań do 1050. rocznicy chrztu Polski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji