Artykuły

Mija wiek

Dzisiejszą premierą "Epoki śmiechu" Ödöna von Horvätha w reżyserii Adama Sroki rozpoczyna się na scenie krakowskiego Teatru Bagatela cykl dziewięciu przedstawień pod wspólnym tytułem "Ach ten wiek XX". Ich tematem jest kondycja człowieka pod koniec mijającego stulecia. Zróżnicowany stylistycznie i gatunkowo program realizowany będzie przez trzy lata do 2002 roku.

- Chcemy skłonić widza do refleksji na temat kondycji i stanu ducha u progu nowego stulecia - mówi dyrektor Bagateli Krzysztof Orzechowski. "Ach, ten wiek XX..." adresowany jest głównie do młodzieży, choć wśród tytułów nie ma szkolnych lektur. Jest to próba pokazania historii poprzez teatr, w efektownej, czasem rozrywkowej konwencji scenicznej.

Jeszcze w tym sezonie na scenie Bagateli Waldemar Śmigasiewicz zrealizuje "Kurs mistrzowski" Davida Pownalla, polityczną groteskę o Stalinie, której tematem jest oblicze współczesnej tyranii. Gościnnie wystąpi w spektaklu aktor Starego Teatru Jerzy Gratek. Po wa-kacjach rozpoczną się próby "Scen z życia nowego świata" Erica Bogosjana w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Multimedialną balladę dokumentującą losy Tadeusza Peipera i Awangardy Krakowskiej "Proszę, o całe ucho!!!" wyreżyseruje w Bagateli Jerzy Tuszewski. O ostatnich dniach życia twórcy psychoanalizy Zygmunta Freuda opowiadać będzie ostatnia premiera tego roku "Histeria" Terry Johnsona.

"Epoka śmiechu" to sceniczna adaptacja powieści austriackiego dramaturga i prozaika Ödöna von Horvätha "Miłość bez Boga" z 1937 roku. Jej bohaterem jest młody chłopak, żołnierz, który na przepustce trafia do lunaparku, gubiąc się w mirażach i teatralnych iluzjach wesołego miasteczka.

W "Epoce śmiechu" mieści się także zapowiedź dalszych spektakli cyklu "Ach, ten wiek XX...", gdzie wątki totalitarnych systemów współwystępować będą z motywami poszukiwania miłości i autentycznych relacji między ludźmi. Reżyserem spektaklu jest Adam Sroka, laureat Grand Prix ubiegłorocznych Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska" za spektakl "Dziady albo młodzi czarodzieje". Na scenie m.in. gościnnie aktor Starego Teatru Andrzej Ko-zak, a także Dariusz Toczek, laureat Grand Prix ubiegłorocznego Festiwalu Szkół Teatralnych w Lodzi w pierwszej poważnej roli teatralnej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji