Artykuły

Wiek XX w Teatrze "Bagatela". Na przełomie

Teatr "Bagatela" postanowił w swoim repertuarze zaznaczyć przełom wieków. W ciągu najbliższych trzech lat zobaczymy około 10 sztuk próbujących podsumować mijającą epokę, pokazać najważniejsze dla niej wydarzenia, sylwetki i idee. Pierwsza premiera z cyklu "Ach, ten wiek XX..." już w najbliższy piątek 19 marca.

- Ten cykl kierujemy przede wszystkim do ludzi młodych. Jeśli uda nam się skłonić kogoś do refleksji, to już będzie sukces - zapowiada dyrektor "Bagateli" Krzysztof Orzechowski.

W latach 1999-2001 teatr chciałby w tym cyklu pokazać 9, 10 premier, atrakcyjnych nie tylko dla młodzieży, ale też dla każdego widza. Cykl ma być efektowny teatralnie, zróżnicowany, mają się w nim pojawić propozycje także rozrywkowe, dzięki czemu historia ostatniego stulecia powinna zostać pokazana w sposób inny, niż w podręcznikach.

W tym sezonie teatralnym zaplanowano dwie premiery. Cykl "Ach, ten wiek XX..." otwiera 19 marca "Epoka śmiechu" Ödona von Horvätha w adaptacji i reżyserii Adama Sroki - absolwenta wydziału reżyserii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, dyrektora Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

- Jest to pierwsza inscenizacja prozy tego autora, znanego dobrze, lecz głównie jako dramatopisarza - podkreśla Adam Sroka.

Opowiadanie to było w Polsce publikowane tylko raz, kilkanaście lat temu.

Rzecz dzieje się w okresie po I wojnie światowej. Bohaterem przedstawienia jest młody człowiek zagubiony w symbolicznym labiryncie śmiechu, rozpaczliwie szukający szczęścia i miłości. W roli głównej wystąpi Dariusz Toczek.

Za miesiąc, w tym cyklu - "Kurs Mistrzowski" Davida Pownalla w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. Sztuka w formie politycznej groteski ukazuje postać Stalina i oblicza współczesnej tyranii.

Kolejne z planowanych premier to "Sceny z nowego świata", "Proszę, o całe ucho!!!" (rzecz dotyczy Awangardy Krakowskiej lat 30.) i "Histeria" (o ostatnich dniach z życia Freuda).

Dalsze plany teatru są na razie trzymane w tajemnicy. "Bagatela" nie zamierza jednak ograniczać repertuaru tylko do cyklu o przełomie wieków, więc najbliższe lata, przynajmniej pod względem oferty teatralnej, zapowiadają się w Krakowie bardzo bogato.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji