Artykuły

Dom z widokiem na pole

Tym razem Teatr Poniedziałkowy przedstawi spektakl nietypowy dla tej sceny - dwie jednoaktówki współczesnych autorów radziec­kich. Elementem łączącym obie sztuki w jedną całość jest podobny klimat oraz tematyka utwo­rów, a także (co nie bez znacze­nia) osoba reżysera całości - Ta­deusza Janczara (współpraca reży­serska Joanny Wiśniewskiej).

Tematem obu sztuk jest samot­ność, a raczej próby, jakie podej­muje człowiek, aby samotność swą przezwyciężyć. Zarówno Wampiłow, jak i Szukszyn potraktowali ten poważny przecież temat z przymrużeniem oka, w sposób niemal komediowy. Jednak tym, co dla obu pisarzy charakterystyczne, a jednocześnie bardzo cenne, jest umiejętność zespolenia elementów humorystycznych z głębokim liryzmem. Postacie występujące w obu jednoaktówkach nie mają w sobie nic z jednowymiarowych, komediowych typów ludzkich. Wampiłow i Szukszyn rysują bo­wiem bardzo subtelny obraz psy­chologiczny swych bohaterów, da­jąc tym samym pole do popisu występującym w spektaklu akto­rom. W "Domu z widokiem na pole" zobaczymy Ewę Ziętek i Krzysztofa Wieczorka, zaś w sztu­ce Szukszyna grają - Małgorzata Lorentowicz, Tadeusz Janczar i Mieczysław Hryniewicz.

Warto także dodać, że jednoak­tówka Szukszyna "Ona więdnie, ona ginie" jest telewizyjną adap­tacją krótkiego opowiadania pod tym samym tytułem. Rozwinięta wersja tego opowiadania legła u podstaw scenariusza filmu radziec­kiego "Wezwij mnie w świetlistą dal", nagrodzonego w Mannheim w 1977 roku i wyświetlanego u nas na ostatnich Konfrontacjach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji