Artykuły

Warszawa. 2. edycja Tygodnia Dziecka - od 27 maja

20 stołecznych publicznych instytucji kultury przygotowało na zbliżający się Dzień Dziecka ponad 80 wydarzeń - koncertów, spektakli, warsztatów, wycieczek i wystaw. 2. edycja Tygodnia Dziecka, poprzedzającego 1 czerwca, rozpocznie się 27 maja.

W tym roku w akcji bierze udział w sumie 20 instytucji - dziewięć teatrów, osiem muzeów, jedno centrum sztuki, galeria i orkiestra - nie tylko miejskich, ale też m.in. narodowych. Łącznie w programie znalazło się 80 wydarzeń, adresowanych głównie do całych rodzin, które będą się odbywały w siedmiu dzielnicach Warszawy: Śródmieściu, Mokotowie, Wawrze, Wilanowie, Pradze Północ, Pradze Południe i na Targówku. Dwa wydarzenia odbędą się poza granicami miasta - w Żelazowej Woli i Szuminie.

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbędzie się spotkanie dla wielbicieli budowania z klocków "Zbuduj pałac!", a w Muzeum Rzeźby w Królikarni warsztaty rodzinne z kamieni "Kolorowe marmury". Z kolei Muzeum Łazienki Królewskie przygotowało dla najmłodszych (1-3) ćwiczenia z kształtów, ornamentów i wzorów "Kropki w paski", Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski dla rodzin z dziećmi w wieku 5-10 zajęcia z hafciarką Moniką Drożyńską "Jak smakuje sztuka", a Muzeum Sztuki Nowoczesnej syrenie warsztaty "Atlas podwodny".

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina to miejsce, w którym dla dzieci - w trzech grupach wiekowych: 3-4, 5-6 i 7-10 lat - i ich rodziców zaplanowano rodzinne warsztaty muzyczno-plastyczne. Inspiracją dla nich będzie wystawa czasowa "Opera Chopina-Fryderyk w Teatrze Narodowym", którą wspólnie zwiedzą biorący udział w wydarzeniu.

Tańczyć będzie można z kolei w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie pokazywana jest ekspozycja "Szafa grająca!". Uczestnicy pikniku będą mogli nauczyć się m.in. tango i fokstrota, ale też majsterkowania.

W Teatrze Baj działać będzie Akademia Pana Kleksa. Jej uczniowie będą łapać motyle, uczyć się kleksografii oraz zdobywać piegi... Młodych adeptów Kleksa czeka także uroczyste pasowanie na uczniów akademii oraz możliwość obejrzenia przedstawienia "Akademia Pana Kleksa".

Spośród stołecznych scen na najmłodszych otworzy się także Teatr Dramatyczny, który tym razem ukaże się od kulis. W planie zwiedzania znalazł się m.in. hol kasowy, foyer, garderoby, charakteryzatornia oraz serce każdego teatru - scena.

"Tajemniczy ogród" i "Dzień dziecka"- bajkę muzyczną o wiecznie zajętym Panie Dyrektorze, który nagle znów staje się dzieckiem i wraca do szkoły - przygotowali dla widzów artyści Teatru Rampa. W Teatrze Syrena zobaczymy "Dzieci z Bullerbyn" (na zdjęciu) i "Alicję w Krainie Czarów", w Teatrze Lalek Guliwer na deskach pokazany zostanie "Kot w butach", "Na Arce o ósmej" i "Dzień czarnogórski", w Lalce - po warsztacie budowy i animacji lalki teatralnej - m.in. "Cudowna podróż" i "Karnawał zwierząt". W Nowym Teatrze zagra Jerz Igor, odbędą się warsztaty ceramiczne i pokazany zostanie "Elementarz", na podstawie kanonicznej książki Mariana Falskiego.

O rodzicach pomyślał TR Warszawa. Podczas gdy pociechy będą brały w teatralnych grach i zabawach, rodzice i opiekunowie będą mogli obejrzeć "Dybuka" w reż. Mai Kleczewskiej.

Organizatorzy Tygodnia Dziecka zapraszają także dzieci wraz z rodzicami na wspólną wycieczkę do domu Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie. Wyjazd to dla każdego małego człowieka, jak zachęcają pomysłodawcy wydarzenia, to "podróż do świata, w którym architektura i życie codzienne nierozerwalnie splatają się z naturą".

Nie zabraknie spotkań najmłodszych z książką - w tym z autorami "Dziewczyny z ryciny", Jarosławem Mikołajewskim i ilustratorem Marcinem Bruchnalskim. 31 maja w stolicy rozpocznie się także festiwal filmowy Kino w Trampkach. Na placu Defilad, w ramach imprezy i jednocześnie w ramach Tygodnia Dziecka, pokazane zostaną najlepsze odcinki przygód Reksia.

Podczas Tygodnia Dziecka najmłodsi będą mogli też m.in. sprawdzić, czy da się malować pianką do golenia, nauczyć się odróżniać poszczególne gatunki ptaków, poznać podstawowe formy muzyczne epoki baroku, udać się w podróż do starożytnej Grecji oraz wziąć udział w dawnych, ale niestarzejących się grach i zabawach: wyścigu z kapslami, cymbergaju itd.

Organizatorem wydarzenia jest ADESTE, organizacja zrzeszająca instytucje kultury i współpracująca na rzecz rozwoju publiczności (AD - audience development), oraz Biuro Kultury m.st. Warszawy.

Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny. Bilety na pozostałe będzie można kupić m.in. w Kiosku Kultury na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Szczegóły na stronie www.kulturalna.warszawa.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji