Artykuły

Łomża. Niebawem jubileuszowa "Walizka"

Teatr Lalki i Aktora w Łomży zaprasza w dniach 30 maja - 2 czerwca na XXX Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Walizka". - Jubileuszową, wyjątkową edycję festiwalu chcemy podkreślić poprzez interesujący i bogaty program. Mottem przewodnim jest "teatr i..." - informuje dyrektor festiwalu, Jarosław Antoniuk.

Szanowni Państwo,

Tegoroczny festiwal Walizka ma charakter jubileuszowy, mija 30 lat od pierwszej edycji kameralnych spotkań teatru w walizce zapoczątkowanych przez ówczesnego dyrektora teatru Henryka Gałę. W ciągu tych 30 lat festiwal wielokrotnie poddawany był transformacji programowej, reagował na coraz to nowsze trendy we współczesnym teatrze, przemiany społeczne, na historię zmieniającego się świata i urzeczywistniał marzenia artystów. Wraz z Walizką zmieniało się także oblicze łomżyńskiej sceny. Teatr to festiwal, a festiwal to teatr!

Dzisiaj, festiwal z 30-letnią historią jest wizytówką miasta. Znany jest w kraju i na świecie. Działa na rzecz wzbogacania wartości humanistycznych i kulturotwórczych. Wieloletnia historia festiwalu, to efekt konsekwentnego wybierania interesującego zbioru wydarzeń artystycznych. Każdego roku przyjeżdżają do Łomży dobre, bardzo dobre i znakomite zespoły teatru lalkowego i szeroko pojętego teatru formy z całego świata, zaproszone spośród wielu zgłoszeń. Dotychczas gościliśmy około 500 przedstawień z ponad 40 krajów. Festiwal jest otwarty na wszelkie teatralne nurty, konwencje i stylistyki. Zapraszanie do udziału przedstawień adresowanych również do widzów dorosłych czyni łomżyński festiwal niezwykle atrakcyjnym. Podczas festiwalu, obok spektakli prawdziwych mistrzów lalkarskiej profesji, prezentowane są widowiska artystów i teatrów poszukujących nowych form artystycznej wypowiedzi bądź twórców pracujących daleko od centr kulturalnych.

Jubileuszową, wyjątkową edycję festiwalu chcemy podkreślić poprzez interesujący i bogaty program. Mottem przewodnim jest "teatr i...". Nie ma w tym prowokacji, to raczej zachęta do dyskusji poszukującej tożsamości, rozmowa o wartościach ogólnoludzkich, przełamywaniu stereotypów i poszukiwaniu lepszego świata. W tym roku wystąpią zespoły z 11 krajów (Słowacji, Łotwy, Ukrainy, Rosji, Niemiec, Włoch, Iranu, Japonii, Izraela, Czarnogóry, Polski).

Planujemy 14 prezentacji w nurcie konkursowym i 8 wydarzeń w off festiwalu "Moje Miasto", swoistym prezencie dla mieszkańców miasta.

Teatr z natury rzeczy jest spotkaniem twórców z widzami. Czy w tym roku będzie ono udane, czy nie, będziemy mogli stwierdzić z całą pewnością dopiero po jego zakończeniu. Spektakle powstałe w realiach Czarnogóry, Niemiec, Iranu, Izraela zapraszamy tutaj, gdzie ich rezonans w naszej rzeczywistości może być zupełnie inny. Nie zawsze są łatwe w odbiorze. Mówią różnymi środkami ekspresji twórczej i odmiennymi językami. Na ogół są malownicze, poszukujące, widowiskowe, dotykają szeroko pojętej kultury i spraw społecznych. Są wartościowe i skierowane do widza w różnym wieku. Nie występują przeciwko widzom, ale też niczego im przesadnie nie ułatwiają. Festiwal to nasze święto, ale także fundament, na którym ciągle można coś budować.

Dziękuję tym wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji 30 edycji festiwalu i są z nami.

Jarosław Antoniuk

Dyrektor Festiwalu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji