Artykuły

Warszawa. Ostatnia odsłona cyklu Mikro Teatr

Cykl Mikro Teatr - odsłona szósta. Tym razem swoje mikro przedstawienia zaprezentują: Agnieszka Jakimiak, Ania Nowak, Radek Rychcik. Pokazy odbędą się 20 i 21 maja o godz. 19.00 w Komunie// Warszawa.

1.

koncepcja: Agnieszka Jakimiak

obsada: Mateusz Atman, Klara Bielawka, Paweł Sakowicz

2.

koncepcja i wykonanie: Ania Nowak

konsultacja dramaturgiczna: Julia Rodriguez

stylizacja: Dusty Whistles

3.

koncepcja: Radek Rychcik

obsada: Jacek Beler, Marcin Kalisz, Sebastian Łach

Inspirowane książką "Jak pokochać centra handlowe" (dziękujemy Natalii Fiedorczuk i wydawnictwu Wielka Litera za udostępnienie tekstu)

Równolegle w Poznaniu, na Scenie roboczej odbędzie się mikro Teatr: Poznań edition w wykonaniu: Kuby Kaprala, Macieja Adamczyka i Romualda Krężela i Moniki Duncan (La Dolce Vita).

***

- "Mikro Teatr" to ćwiczenia z samoograniczenia - mówi kurator przedsięwzięcia, Tomasz Plata. Na zaproszenie Komuny// Warszawa kilkunastu uznanych twórców polskiego teatru przygotowuje przedstawienia, które podporządkują się paru precyzyjnie określonym warunkom.

Spektakl "Mikro Teatru" nie może trwać dłużej niż 16 minut, zespół wykonawców może składać się z zaledwie czterech osób, do dyspozycji artystów są dwa mikrofony, cztery reflektorów, jeden rzutnik wideo, jedna, niewielka walizka rekwizytów i niewielki budżet. Nie ma ograniczeń dotyczących tematyki.

Jeden wieczór "Mikro Teatru" to trzy różne spektakle. Cztery pierwsze odsłony projektu spotkały się z dużym zainteresowaniem publiczności i dobrym przyjęciem przez krytyków,a cykl jako zdarzenie przewijała się w podsumowaniach najciekawszych wydarzeń roku 2016.

"Mikro Teatr" to zarazem próba refleksji nad sposobami produkcji teatru. Czy teatr zawsze musi być wielką produkcyjną machiną? Jak dalece można ograniczyć produkcyjne zaplecze teatru, a zarazem zachować jego jakość? Czy teatr skromniejszy nie byłby zarazem teatrem bardziej demokratycznym, bardziej dostępnym?

- Przygotowanie tego typu przedstawienia jest wyzwaniem większym niż wskazuje na to nazwa projektu. Jest za długo, żeby wystarczył jeden pomysł, za krótko na klasyczną narrację. Trzeba wymyślić nową formułę - komentuje Grzegorz Laszuk z Komuny// Warszawa.

"Mikro Teatr" to również przypomnienie o wciąż nie dość dobrze dostrzeżonej i zrozumianej w Polsce tradycji działań performatywnych, w ramach których konwencja teatralna została wzbogacona o wpływy z kręgu sztuk wizualnych, szczególnie sztuki konceptualnej. Gdyby szukać prekursorów "Mikro Teatru", trzeba by wskazać Tima Etchellsa, Tino Sehgala, Jerome'a Bela.

20 i 21 maja, godz. 19.00

ul. Lubelska 30/32

sala Komuny// Warszawa

Bilety: 20/30 zł

Zakup biletów online: http://ewejsciowki.pl/

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji