Artykuły

Gdańsk. "Kultura dostępna" w Teatrze Wybrzeże

Teatr Wybrzeże bierze udział w Programie "Kultura dostępna", w ramach którego planuje realizację projektu "Smaki teatru" - cykl pokazów 5 spektakli repertuarowych z tłumaczeniem na język migowy dla osób niesłyszących i niedosłyszących oraz audiodeskrypcją dla osób niewidzących i niedowidzących. Pierwszy spektakl - "Czarownice z Salem" już 2 czerwca.

Prezentacjom spektakli będą towarzyszyły integracyjne warsztaty teatralne. Projekt będzie realizowany do grudnia 2017 roku.

Pierwsza prezentacja już 2 czerwca o godzinie 19 na Dużej Scenie. Zapraszamy na "Czarownice z Salem" Arthura Millera w reżyserii Adama Nalepy. Pokazowi spektaklu towarzyszy warsztat teatralny, na którym uczestnicy zgłębią tematy podejmowane przez twórców przedstawienia. Zajęcia odbędą się 5 czerwca o godz. 18:30 w Czarnej Sali. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz ich opiekunów przewidziano specjalną pulę biletów. Osoby zainteresowane powinny kontaktować się z koordynatorem projektu pod numerem telefonu 502 756 973 lub mailowo: zapisy@teatrwybrzeze.pl. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O WARSZTACIE DO CZAROWNIC Z SALEM

Niby nikt w czarownice nie wierzy. Przecież wszyscy jesteśmy racjonalni i rozumni. Tylko czasami trzeba pojąć niewytłumaczalne albo przyjąć do siebie niewygodna prawdę. Wtedy budzą się emocje i zaczyna się polowanie. Na argumenty, oczywiście Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w zabawie, w trakcie której zastanowimy się nad miejscem, jakie czarownice zajmują w kulturze. Inspiracją do teatralnych improwizacji będą nie tylko prawdziwe historie... Warsztat potrwa ok. 90 minut. Wstęp wolny.

O PROGRAMIE KULTURA DOSTĘPNA

Celem programu dotacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA DOSTĘPNA jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej. W ramach programu można się ubiegać o dofinansowanie projektów skoncentrowanych na nieodpłatnym uczestnictwie osób o utrudnionym dostępie do kultury. Odbiorcami dofinansowanych zadań mają być przedstawiciele różnych grup m.in: dzieci i młodzież szkolna, osoby starsze i z niepełnosprawnością, a także tych środowisk, które m.in. z powodu barier kulturowych i prawnych pozostają poza obiegiem życia kulturalnego i społecznego lub mają do niego utrudniony dostęp.

O AUDIODESKRYPCJI

Audiodeskrypcja to technika, która dzięki dodatkowym opisom słownym udostępnia odbiór wizualnej twórczości artystycznej oraz pozwala osobom niewidomym poznawać widzialny dorobek kulturalny z zakresu sztuki plastycznej, teatralnej, scenicznej i filmowej. Podczas audiodeskrypcji opisywane są ważne, znaczące informacje wizualne takie jak: język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Zwięzłe, obiektywne opisy scen pozwalają osobie niewidomej podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć co dzieje się na scenie.

O SPEKTAKLU

CZAROWNICE Z SALEM Arthura Millera to jeden z najważniejszych dramatów amerykańskich XX wieku. Procesy i egzekucje rzekomych czarownic, które odbyły się 1692 roku w miasteczku Salem w USA, są pretekstem do dyskusji o współczesnym świecie: świecie rozpiętym pomiędzy religią a polityką, w świecie, w którym trzeba walczyć z zalewem cynizmu, zawiści i bezwzględności. To alegoryczna, ale i bardzo brutalna opowieść o tym, jak pozornie błahe wydarzenie uruchamia spiralę zdarzeń, w której wszystkie ciosy są dozwolone, która niszczy wszystko i wszystkich oraz od której nie ma już odwrotu. A wszystko zaczyna się od grupki niewinnych dziewcząt, które idą tańczyć nocą w lesie...

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji