Artykuły

Lublin. Do teatrów za grosze

500 groszy - tylko tyle zapłacimy w sobotę za bilety na wybrane spektakle teatralne. W przypadające na 13 maja obchody Dnia Teatru Publicznego włączyło się prawie 100 instytucji z 38 miast, w tym cztery z Lublina. Wejściówki można zakupić wyłącznie w kasach, bez ich wcześniejszych rezerwacji.

Koordynatorem akcji jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Pomysł zrodził się przed dwoma laty, kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie swojego istnienia. Wtedy bilety kosztowały 250 groszy, a na widowniach zasiadło blisko 50 tys. widzów. Z podobnym zainteresowaniem akcja spotkała się w 2016 roku. Cena 400 groszy nawiązywała do obchodzonej wówczas 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira. Tegoroczna cena - 500 groszy - odpowiada przybliżonej liczbie spektakli premierowych w ostatnim sezonie, w których ich twórcy wykorzystali współcześnie napisane teksty. - "Dzień Teatru Publicznego to nie tylko święto dla 120 teatrów, tworzących wyjątkowy w skali świata krajobraz. To także święto widzów, z którymi teatr ten szuka nieustannie rozmowy i wspólnoty; jest gościnny, działa w imieniu i w obronie każdego, zwłaszcza słabszego. Nasze spotkanie to dowód na sens i potrzebę utrzymania tego azylu, znoszenia przeszkód, sprawiania, by wszystkim nam było w nim twórczo i bezpiecznie" - pisze na stronie projektu Dorota Buchwald, dyrektor instytutu.

Spektakle w dzień teatru publicznego

W tym roku w ramach akcji "Bilet za 500 groszy" spektakle będą grane przez cały tydzień - od 13 do 20 maja. W Lublinie tańsze wejściówki oferują cztery instytucje - "Brama Grodzka - Teatr NN", Teatr Osterwy, Teatr Muzyczny i Teatr Andersena.

Jeszcze w sobotę zobaczymy "Opowieści chasydzkie" czyli kameralne przedstawienie na aktora-opowiadacza (Witold Dąbrowski) i towarzyszących mu muzyków (skrzypka Mariana Pędzisza i kontrabasistę Roberta Brzozowskiego). Wystawiany w "Bramie Grodzkiej-Teatrze NN" spektakl czerpie inspiracje z twórczości noblisty Bashevisa Singera, legend, podań i relacji świadków historii.

Teatr Osterwy zaprasza z kolei w sobotę na "Seks nocy letniej". Akcja przedstawienia dzieje się w wiejskiej posiadłości, której właścicielem jest wynalazca amator Andrew. W jeden z weekendów spotykają się tam trzy pary, które łączą dawne tajemnice, kłamstwa i nagłe pożądanie. W relacjach bohaterów szybko zmieniają się miłosne konfiguracje.

Przedstawienia także w kolejnych dniach

W czwartek 18 maja Teatr Muzyczny wystawi "Barona Cygańskiego". "To z pewnością najpopularniejsze i najbardziej lubiane dzieło Straussa. Historia pięknej Cyganki - Saffi i jej miłości do węgierskiego szlachcica - Barinkaya, stała się inspiracją dla wielu pięknych melodii oraz malowniczych scenerii" - rekomendują organizatorzy.

Lubelska odsłona akcji zakończy się w sobotę w Teatrze Andersena spektaklem "Zwierzęta doktora Dolittle". W pewnym angielskim mieście, w którym mieszkańcy nade wszystko cenią sobie święty spokój, mieszka znany i szanowany doktor Jan Dolittle. Wszyscy wiedzą, gdzie jest jego gabinet, a wielu pacjentów przyjeżdża do niego z najdalszych zakątków świata. Pewnego dnia doktor dostaje niespodziewaną wiadomość.

Sprzedaż biletów za 500 groszy odbywać się będzie 13 maja od godz. 9 (teatr Andersena), godz. 10 (teatr Osterwy), godz. 12 (Brama Grodzka-Teatr NN) i godz. 14 (Teatr Muzyczny). Jedna osoba może kupić maksymalnie dwa bilety.

Lista teatrów biorących udział w akcji oraz tytuły spektakli i zasady sprzedaży biletów znajdują się na stronie www.dzienteatrupublicznego.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji