Artykuły

Gdańsk. "Burza" BTL-u za 500 groszy u Szekspira

13 maja o godz. 14 rusza sprzedaż biletów za 500 gr na "Burzę" Białostockiego Teatru Lalek, która zaprezentowana zostanie w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 16 maja o godz. 19, w ramach akcji "Bilet do teatru za 500 groszy".

Spektakl pokazany zostanie w ramach Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu ogólnopolskiej akcji "Bilet do teatru za 500 groszy", która finansowana jest z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Sensacja, czary i zemsta! Oto jakimi składnikami powinna być nafaszerowana dobra fabuła - i miło jest nam poinformować, że szekspirowska "Burza" w reżyserii Waldemara Raźniaka to wszystko ma. Spektakl, w którym grają zarówno lalki, jak i aktorzy w żywym planie, zobaczymy już 16 maja o godz. 19:00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Oto Prospero, król Mediolanu, zostaje zdradziecko wygnany z Królestwa - i to przez kogo? Przez własnego brata! Wraz ze swą mała córeczka znajdują schronienie na jednej z najdzikszych wysp. Mija czternaście lat - 14 lat wprawiania się w sztuce tajemnej i czternaście lat oczekiwania na upragnioną zemstę. W końcu nadchodzi ten moment! Pewnego dnia statek z najzacieklejszymi wrogami Prospera na pokładzie rozbija się u wybrzeża wyspy - wskutek wywołanej przez niego w tym celu tytułowej burzy. Co będzie z rozbitkami? Czy zemsta rzeczywiście smakuje tak słodko?

Reżyser Waldemar Raźniak o spektaklu: "Książę Prospero jest człowiekiem chorobliwie sprawiedliwym. Jest idealistą, który obraża się na świat i zaszywa w swojej przepastnej bibliotece. Źle czuje się w intryganckim Mediolanie, wśród cynizmu i splendoru dworskiego życia. Rozpoczyna życie na wyspie, której nie ma na mapach i nie sposób dociec jej położenia - tak historycznego, jak i geograficznego. Ćwicząc się w prestidigitatorstwie i pociesznej szarlatanerii, prowadzi dysputy z fantasmagorycznymi przyjaciółmi i wrogami: Arielem i Kalibanem. Na wyspie - niczym w jarmarcznej, kuglarskiej budzie - chowa przed światem swój najdroższy skarb, córkę. Niestety, wielki świat sam się o nią upomni: oto Mag musi sobie poradzić z rozbitkami - synem, ojcem oraz ich nieokrzesaną świtą. Będzie się musiał skonfrontować z tym, przed czym tak długo się chronił, z burzą najpospolitszych ludzkich przywar i nienasyconych namiętności. Jego doskonale wyizolowana twierdza zostanie zdobyta. Chęć zemsty ustąpi jednak przebaczeniu, a mury samotności skruszy drżenie młodzieńczych serc. Oto Szekspir i jedno z jego najsłynniejszych arcydzieł!"

"Fantastyka Szekspira karmiła się zawsze współczesnymi realiami i dzięki temu świat, który zagęszczał na scenie, stawał się jeszcze bardziej materialny. Ale był zawsze całym światem. I dlatego próżno jest szukać długości i szerokości geograficznej wyspy Prospera. Niewątpliwie jest w Burzy atmosfera dalekich wypraw zamorskich i tajemniczych wysp, bezludnych i groźnych, ale jest również niepokój i zuchwałość konkluzji, do których dochodził Giordano Bruno. W każdym razie daleka jest Burza od naiwnego entuzjazmu i dziecinnej pychy pierwszych świadków geograficznych odkryć. Pytania Burzy są filozoficzne i gorzkie. I dużo bardziej gorzkie jest jej doświadczenie."

Jan Kott, "Szekspir współczesny"

--

"Trzeba nam piękna, które by nas przekonało. Gwałtownie potrzebujemy doznań magicznych, po to po prostu, aby móc zmienić nasze wyobrażenia o tym, co naprawdę istotne."

Peter Brook, "Pusta przestrzeń"

***

"BURZA"

Białostocki Teatr Lalek

według Williama Shakespeare'a

przekład: Stanisław Barańczak

reżyseria: Waldemar Raźniak

kostiumy: Anna Angelika Łapińska

scenografia: Jan Polívka (Czechy)

multimedia: Krzysztof Kiziewicz

asystent reżysera: Wiesław Czołpiński

W spektaklu wykorzystano fragmenty utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta, Gerarda Grisey'a, György Ligetiego oraz Pawła Szymańskiego.

Utwór "Un aura amorosa" z "Cosi fan tutte" W. A. Mozarta w wykonaniu Chóru Warszawskiego Towarzystwa Scenicznego - dyrygent: Lilianna Krych.

premiera spektaklu odbyła się 6 września 2015 r.

Obsada: Sylwia Janowicz-Dobrowolska, Łucja Grzeszczyk, Krzysztof Bitdorf, Wiesław Czołpiński, Jacek Dojlidko, Ryszard Doliński, Michał Jarmoszuk, Zbigniew Litwińczuk

***

Gdzie: Gdański Teatr Szekspirowski

Kiedy: 16 maja 2017, godz. 19:00

Bilety: 500 gr

w sprzedaży od 13 maja 2017 r tylko w Kasie Teatru!

Jedna osoba może kupić maksymalnie 2 bilety.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji