Artykuły

Szczecin. Bardzo kulturalny maj

Na scenę Teatru Polskiego wkraczają "Pijacy". W filharmonii zagra zamaskowany skład Shobaleader One. A W Operze na Zamku wystąpi Artur Ruciński. Co jeszcze dzieje się w maju?

O względy panny stara się dwóch kawalerów, jeden to pijanica, drugi - abstynent. Podstawą inscenizacji "Pijaków" jest oświeceniowa komedia Franciszka Bohomolca, która staje się pretekstem do rozważań na temat narodowego nałogu. Premiera 6 maja w Teatrze Polskim o godz. 19. Wstęp 80 zł.

Na nowym albumie Voo Voo "7" znalazło się siedem długich utworów, a każdy z nich zatytułowany od kolejnych dni tygodnia. Recenzenci nie mają wątpliwości, że słuchamy jednej z najlepszych płyt w dyskografii zespołu. 8 maja na żywo w Filharmonii o godz. 20, bilety 90 i 70 zł.

Shobaleader One to projekt legendarnego Sąuarepushera - Toma Jenkinsona, jednego z klasyków współczesnej muzyki elektronicznej. Grupa skrywa twarze za świecącymi maskami. 11 maja w Filharmonii o godz. 19. Bilety 50-30 zł.

Shobaleader One zobaczymy 11 maja w filharmonii

"Skazany na bluesa" to widowisko teatralno-muzyczne o życiu Ryszarda Riedla w reż. Arkadiusza Jakubika. 12 maja w hali Azoty Arena o godz. 19. Bilety 119-69 zł.

Jubileuszowy koncert Anny Wyszkoni, która obchodzi 20 lat na scenie muzycznej. W Teatrze Letnim 12 maja o godz. 20, bilety 59, 99 zł.

13 i 14 maja - Piknik nad Odrą na Wałach Chrobrego. Na stoiskach m.in. oferta firm branży turystycznej, żywność i produkty ekologiczne, tradycyjne produkty regionalne, strefa wędkarza oraz wielkie gotowanie, atrakcje na wodzie.

13 i 14 maja także wiosenna edycja kiermaszu "Pamiętajcie o ogrodach" na Wałach Chrobrego.

Monodram "Melduję Tobie, Polsko - Rotmistrz Pilecki" w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego gościnnie w Pleciudze 13 maja o godz. 18. Wstęp 15 zl.

13 maja na dziedzińcu Muzeum Narodowego przy Staromłyńskiej 27 usłyszymy recital Marcina Świątkiewicza, klawesynisty, który dostał w tym roku Paszport "Polityki". Będzie gościem Festiwalu Muzyki Dawnej (zagra Wariacje Goldbcrowskic Bacha). Początek koncertu o godz. 20. Bilety kosztują 30 i 20 zł.

Recital Artura Rucińskiego [na zdjęciu], jednego z najwspanialszych barytonów na świecie, występującego na scenach Metropolitan Opera, La Scali, Covent Garden. W repertuarze najwspanialsze arie operowe. 13 maja w Operze na Zamku, o godz. 19. Bilety 150 zł.

Wielu było melomanów, którzy kibicowali Ingolfowi Wunderowi w wygraniu 16. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2010. Zajął II miejsce. Cudowny pianista przypomni się 14 maja w Filharmonii, godz. 17. Bilety 35-15 zl.

16 maja "Piosenki z teatru" w wykonaniu Krystyny Jandy. Z trzech przedstawień teatralnych: "Białej bluzki" Agnieszki Osieckiej, "Kobiety zawiedzionej" Simone de Beauvoir oraz "Marleny" o Marlenie Die-trich. W Filharmonii o godz. 19. Bilety 120 zl.

Agata Zubel śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego, m.in. "Grandę valse brillante", "Groszki i róże", "Karuzela z madonnami". 17 maja w Filharmonii. Bilety 35 i 15 zl.

18 maja o godz. 18 na wernisaż "Mur. Sztuka w obliczu granic" w Trafostacji Sztuki (kurator Stanisław Ruksza), wstęp jest wolny. Prezentowane prace podejmują temat granic w ujęciu spoleczno-politycznym, ekonomicznym, historycznym, egzystencjalnym, w tym aktualnych zagadnień o uchodźcach.

W nocy 20 maja warto pamiętać, że zwiedzamy muzea i galerie, bo od godz. 18 do 24 odbywa się Europejska Noc Muzeów.

Gwiazdą 14. Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej będzie Olga Pasiecznik, która zaśpiewa miłosne arie koncertowe do miłosnych tekstów włoskiego librecisty Pietro Metastasio. 21 maja o godz. 19 w Trafostacji Sztuki. Bilety kosztują 40 i 30 zł.

W cyklu "Wielcy koncertmistrzowie" Baltic Neopolis Orchestra gra z Tomaszem Tomaszewskim, koncertmistrzem Deutsche Oper. W programie m.in. Serenada na smyczki Mieczysława Karłowicza i Orawa Wojciecha Kilara. 20 maja na dziedzińcu Akademii Sztuki o godz. 19. Bilety kosztują 40 i 25 zł.

Na tegorocznych Juwenaliach w Szczecinie (24-28 maja) wystąpią Happysad, Nocny Kochanek, Taco Hemingway, The Dumplings, Małpa, Łona i Webber, Qucbonafidc (miejsce jeszcze nieznane).

Dla tych, którzy nad kulturę przedkładają rozrywkę, finałowa Gala Konkursu Miss Polski Ziemi Zachodniopomorskiej, która odbędzie się 26 maja w Sali Koncertowej przy ul. Energetyków 40. Początek o godz. 20. Bilety 250-89 zł. Tego samego dnia też Szczecińska Gala Disco Polo (m.in. Bayer Fuli) o godz. 18 w hali Azoty Arena. Bilety 50 i 40 zł.

27 maja rozpoczyna się w Pleciudze Teatralny TyDzień Dziecka. Tego dnia premiera "Wodna opowieść" Maliny Prześlugi w reż. Roberta Drobniucha. Dla dzieci od 4 lat.

28 maja znakomity trębacz Terence Blanchard, współpracujący z reżyserem Spike'em Lee zagra w Filharmonii ze szczecińskimi symfonikami pod batutą Adama Sztaby. Początek o godz. 17. Bilety 120-65 zł.

29 maja piosenki Jacka Cygana m.in. w wykonaniu Andrzeja Seweryna i Jacka Wójcickiego. W Filharmonii o godz. 19. Wstęp 95 zł.

30 maja do Szczecina wraca Bródka z utworami z płyty "Clashes". Początek koncertu w Filharmonii o godz. 20. Bilety 149-99 zł.

31 maja o godz. 17.30 w Sali Koncertowej uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia wystąpią dla mieszkańców Szczecina. W drugiej części szkolna orkiestra zagra pod batutą Adama Sztaby. Bilety 20 i 15 zl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji