Artykuły

Warszawa. Niezależna Jadłodajnia Teatralna

Powstaje nowa niezależna Scena Teatralna w Jadłodajni Filozoficznej - klubie przy ul. Dobrej 33. Spotkania teatralne - na początek próby czytane - będą się odbywać w poniedziałki. To inicjatywa fundacji Moc Sztuki, którą założyli aktorki Małgorzata Lipmann i Katarzyna Zielińska oraz właściciel Jadłodajni Maciej Wysocki.

- Chcemy promować dramaturgię współczesną, lecz obcojęzyczną - mówią. W Jadłodajni już dziś [3 marca] o godz. 18 pierwsza próba czytana sztuki Suzan-Lori Parks "We krwi" w reżyserii Piotra Nowaka (wstęp wolny). Czytać będą m.in. Maria Seweryn i Ewa Szykulska. O spektaklu było już głośno w czerwcu, kiedy tydzień przedjego premierą w Teatrze za Dalekim na Ursynowie Piotr Nowak otrzymał wiadomość od amerykańskiej agencji reprezentującej autorkę sztuki. Suzan-Lori Parks zażądała, by w obsadzie pojawili się wyłącznie czarnoskórzy aktorzy. Próby wstrzymano, a reżyser rozpoczął negocjacje z autorką. Po dwóch miesiącach przysłała nowe warunki - tym razem finansowe, m.in. tysiąc dolarów bezzwrotnej zaliczki i ponad 11 proc. z dochodów ze spektakli. Dla teatru niezależnego bez własnej sceny żądania są nie do spełnienia.

- Straciliśmy zapał do tego spektaklu. Ale kiedy Małgosia Lipmann zaproponowała nam próbę czytaną, znów się uaktywniliśmy. Przynajmniej w takiej formie możemy przedstawić coś, czemu poświęciliśmy dużo pracy i energii - wyznaje reżyser.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji