Artykuły

Śląskie. Nowe tytuły na afiszach

W najbliższy weekend do repertuarów teatrów w naszym województwie wejdą nowe spektakle. Dramat, komedia, musical i bajka - jest w czym wybierać!

Oto, jakie atrakcje regionalne sceny przygotowały na najbliższe dni. Warto się wybrać - jeśli nie na premierę, to na któryś z kolejnych występów jeszcze w tym sezonie.

Reality show w teatrze

Sobota, godz. 18, Sosnowiec, Teatr Zagłębia

Teatr Zagłębia zaprasza na premierę "Na dnie" według sztuki Maksyma Gorkiego. Reżyseruje Paweł Świątek, który postanowił umieścić bohaterów dramatu w studiu telewizyjnym. Uczynił z nich bowiem uczestników programu reality show pod tytułem "Zaczadzeni". Znajdujący się na granicy ubóstwa ludzie, będą walczyć między sobą o wygraną, która może odmienić ich los. Nie obędzie się bez flirtów, konfliktów i nieszczęść - jak to w życiu bywa. Z kolei widzowie będą przyglądać się ich rywalizacji i zastanawiać się nad sensem tego rodzaju "rozrywek" z udziałem biednych ludzi. - "Na dnie" jest opowieścią o ludziach z marginesu. Rozczarowanie rzeczywistością, która nie zmieściła się w głównym nurcie kapitalistycznej historii sukcesu ma szansę stać się wartościowym towarem koncernów medialnych - mówi Świątek. - Emocje są na sprzedaż, ale czy na pewno wiemy za co tak naprawdę płacimy? I czy stać nas na sponsorowanie cudzego gniewu naszym współczuciem? - dodaje reżyser. Bilety: 30-40 zł.

***

Musical o starości i młodości

Piątek, godz. 19, Chorzów, Teatr Rozrywki

"Bulwar zachodzącego słońca" - taki tytuł nosi najnowszy musical, który w ten weekend wejdzie do repertuaru chorzowskiej sceny. Muzykę do dość wiernej, teatralnej wersji tego filmowego przeboju z 1950 roku w reżyserii Billy'ego Wildera napisał Andrew Lloyd Webber, mistrz tego gatunku. W roli podstarzałej diwy Normy zobaczymy ucharakteryzowaną nie do poznania Marię Meyer. Partnerować jej będzie Artur Święs jako młody scenarzysta Joe, w którym aktorka się zakocha. Spektakl reżyseruje Michał Znaniecki, który obiecuje, że będzie i bardzo widowiskowo, i refleksyjnie. - Pracuję nad dwoma wątkami. Jeden to udawanie, pozowanie i sztuczność relacji w Hollywood, żeby dobrze się sprzedać i się wybić. Drugim wątkiem jest historia Normy Desmond, wielkiej diwy ery kina niemego, która straciła pracę. Zostaje więc odsunięta od planu filmowego, staje się osamotniona. Skupiłem się na ukazaniu przez tę postać prawdy o starzeniu się. Nie tylko aktorów, ale wszystkich ludzi. Pokazuję co się dzieje, kiedy przestajemy być ważni i potrzebni dla innych. Jak walczymy, by wrócić albo poddajemy się i wówczas znikamy z życia, umieramy za jego trwania. I pytam, czy miłość może przywrócić nas znów życiu? - mówi reżyser. Bilety: 30-70 zł.

***

Historia pantofelka

Niedziela, godz. 11 i 16, Bielsko-Biała, Teatr Lalek Banialuka

W teatrze Banialuka na afisz trafia produkcja adresowana dla najmłodszych, kilkuletnich zaledwie dzieci, a nawet niemowlaków. To "Po nitce do kłębka" w reżyserii Lucyny Sypniewskiej. Zabawne, kolorowe i radosne przedstawienie opowiada historię małego pantofelka, który wyrusza na poszukiwanie braciszka do pary. Bajka w przystępny sposób przybliża dzieciom temat tożsamości i pochodzenia. Jest to jednocześnie mądra opowieść o wartości niesienia bezinteresownej pomocy i sile jaka tkwi w przyjaźni. Jej kanwą jest sztuka Liliany Bardijewskiej "Bajka o kapciuszku czyli jak to z wdzięcznością było". Bilety: 16-22 zł.

***

W miłosnym trójkącie

Sobota-niedziela, godz. 18, Zabrze, Teatr Nowy

A w zabrzańskim teatrze premiera spektaklu "Śmiech wzbroniony" autorstwa Miro Gavrana w reżyserii Zbigniewa Stryja. Bohaterem jest komediowy trójkąt miłosny. Trzydziestokilkulatka, po trwającym kilka lat romansie z dużo starszym od siebie mężczyzną, zrywa z nim. Odrzucony mężczyzna staje się zaborczym i dość nudnym małżonkiem, który narzuca rodzinie nowy tryb życia. Niezadowolona z nowej sytuacji żona postanawia spotkać się z byłą kochanką swojego męża mając nadzieję, że wszystko wróci do normy. Mężczyzna, oczywiście, o niczym nie może się dowiedzieć - stąd też pojawia się wiele nieporozumień i przeróżnych, zabawnych rozwiązań. Na widzów czekają nieoczekiwane zwroty akcji i mnóstwo dobrej zabawy. Bilety: 40 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji