Artykuły

Kraków. Premiera "Filmu o Pilchu"

18 kwietnia o godz. 19 w Kinie Pod Baranami odbędzie się krakowska premiera dokumentu o słynnym pisarzu - "Filmu o Pilchu".

Na pokazie zjawią się twórcy obrazu oraz przyjaciele pisarza. Seans poprzedzi spotkanie z reżyserem Adamem Lewandowskim oraz autorką głośnej biografii "Pilch w sensie ścisłym" - Katarzyną Kubisiowską.

- Podczas zdjęć do filmu "Pod Mocnym Aniołem" Wojtka Smarzowskiego przygotowywałem dokument o jego realizacji - "The Making Of" - który został pokazany w telewizji HBO. Wtedy producent obrazu Jacek Rzehak zaproponował mi pociągnięcie tematu i nakręcenie obrazu o Pilchu - opowiada Adam Lewandowski, twórca dokumentów z Krakowa.

Przygotowania do realizacji swego nowego obrazu reżyser zaczął w tym samym czasie, gdy jego znajoma Katarzyna Kubisiowska - rozpoczęła pisanie biografii pisarza. Oboje wymieniali się wiedzą. Najpierw został ukończony film, potem książka.

- Kiedy osobiście spotkałem Jerzego Pilcha, okazało się, że jest on zaprzeczeniem moich wyobrażeń o wyglądzie i zachowaniu słynnego pisarza. To ciepła i miła osoba. Odwiedziłem go w jego warszawskim mieszkaniu przy Hożej, które często opisuje. Okazało się, że to skromnie urządzony dom, w którym mieszka wrażliwy człowiek - wspomina reżyser.

Pilch opowiada przed kamerą o dzieciństwie spędzonym w Wiśle, wpływie kobiet na osobiste wybory, a także o powinnościach twórcy i relacjach z rodzicami - bohaterami jego prozy. W produkcji występuje grono przyjaciół pisarza, a także jego koledzy po piórze, m.in. Krzysztof Varga, Andrzej Stasiuk i Wojciech Kuczok. Film został wyprodukowany przez Jacka Rzehaka i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji