Artykuły

Gdańsk. 453. Urodziny Williama Szekspira

23 kwietnia Gdański Teatr Szekspirowski świętować będzie 453. Urodziny swojego patrona. W programie m.in. speed dates, czyli "szybkie randki", a także spotkanie z twórcami spektaklu "Zakochany Szekspir", którego premiera odbędzie się latem oraz szalone urodzinowe afterparty.

Na randkę do teatru? Oczywiście! Ale tym razem w wyjątkowo oryginalnej oprawie i z wieloma dodatkowymi atrakcjami. Jeśli znacie formułę speed dates, wiecie, że to świetna zabawa i możliwość poznania ciekawych, otwartych ludzi a może nawet swojej drugiej połówki. Czym właściwie jest Speed Dating? Formuła szybkich randek zrodziła się w Ameryce w 1988 roku i zrobiła tam oszałamiającą karierę. W ostatnich latach przeżywa swój renesans i staje się bardzo popularna również w Europie. Zakłada spotkania, podczas których uczestnicy rozmawiają ze sobą przez krótki, z góry ustalony czas - tutaj będzie to 5 minut - po czym następuje zakończenie rozmowy, zmiana miejsc i rozpoczęcie spotkania z kolejną osobą. W trakcie jednej tury spotkań, która trwa do 2 h, odbywacie kilkanaście szybkich randek, podczas których poznajecie wartościowych, otwartych, interesujących ludzi, z którymi być może będziecie chcieli spotkać się kolejny raz - już tylko we dwoje.

Partnerem spotkań, które odbędą się w teatrze, jest Speed Dates. Zapisy na randki w odbywają się poprzez stronę http://speed-dates.pl/randki/trojmiasto/. Proponowane są trzy grupy wiekowe uczestników: godz. 12:00 - 14:00 grupa 35-45 lat, 14:00 - 16:00 grupa 25-37 lat i 16:00 - 18:00 21-29 lat. Uczestnikami mogą być osoby powyżej 21 roku życia, które przed spotkaniem wypełnią formularz zgłoszeniowy oraz uiszczą opłatę za spotkanie.

Zakochany Szekspir - preludium

Po randkach, które odbędą się w przestrzeni Sali Głównej teatru, na jej pięknych drewnianych galeriach, uczestnicy speed dates oraz wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w części poświęconej najnowszemu spektaklowi na scenę elżbietańską, jaką będzie "Zakochany Szekspir". To kolejna - po "Wesołych kumoszkach z Windsoru" - współprodukcja z Teatrem Wybrzeże. Jej reżyserem będzie ponownie Paweł Aigner, a w spektaklu wystąpią uwielbiani przez publiczność aktorzy Wybrzeża.

Spotkanie z reżyserem spektaklu oraz dyrektorem Teatru Szekspirowskiego Jerzym Limonem, zespołem Teatru Wybrzeże i aktorami odbędzie się o godzinie 18:00. Twórcy spektaklu po raz pierwszy opowiedzą o szczegółach nowej produkcji, a także o ciekawostkach związanych z "Zakochanym Szekspirem" - zarówno filmem, jak i jego późniejszą sceniczną adaptacją, której na podstawie scenariusza Marca Normana i Toma Stopparda dokonał Lee Hall.

Profesor Jerzy Limon, autor wydanego w 1999 roku tłumaczenia scenariusza filmu "Zakochany Szekspir" (wyd. słowo/obraz terytoria), uzupełnionego historycznym komentarzem i bogatym wyborem ikonograficznych dokumentów z epoki, uchyli rąbka tajemnicy o Szekspirze i czasach, w których żył wielki dramaturg. Podczas spotkania poszukamy odpowiedzi na takie pytania, jak: Czy Szekspir istniał w rzeczywistości i czy naprawdę był zakochany? Czy w czasach Szekspira rzeczywiście pito brandy i wyciąg z mandragory, ile kosztowało wówczas piwo i bilet do teatru, czy królowa Elżbieta umarła dziewicą, czy istniała piękna Viola i grzeszna Rozalinda, i czy to prawda, że Szekspir zostawił w spadku swojej żonie tylko "drugie co do jakości łoże"?

Po spotkaniu odbędzie się pokaz filmu "Zakochany Szekspir", również w Sali głównej Teatru Szekspirowskiego. Zwieńczeniem dnia będzie huczne Urodzinowe Afterparty pod wodzą DJa i z urodzinowymi niespodziankami. Na Afterparty wstęp jest wolny.

O filmie

Nagrodzony siedmioma Oscarami (m.in. dla Najlepszego filmu, Najlepszej aktorki pierwszo- i drugoplanowej, Najlepszego scenariusza oraz muzyki, scenografii i kostiumów) oraz trzema Złotymi Globami film "Zakochany Szekspir" (oryg. "Shakespeare in Love") w reżyserii Johna Maddena ukazał barwny i fascynujący obraz elżbietańskiej Anglii. Do sukcesu filmu niewątpliwie przyczynił się scenariusz Marca Normana i Toma Stopparda, wyróżniony prestiżową nagrodą nowojorskich krytyków filmowych.

Londyn, 1593. William Szekspir, młody, ambitny dramaturg i aktor obiecuje swoją nową sztukę "Romeo i Ethel, córka pirata", Philipowi Henslove'owi, dyrektorowi Teatru Rose. Młody dramaturg przeżywa jednak głęboki kryzys twórczy i nie jest w stanie napisać sztuki, która mogłaby być dla niego "przepustką do lepszego świata". Na domiar złego rywalizujący z Henslowe'm właściciel Teatru Curtain, Richard Burbage, próbuje go podkupić. Viola de Lesseps, córka bogatego kupca, narzeczona Lorda Wessex, jest zafascynowana poezją Williama. Wstępuje do trupy Henslove'a w męskim przebraniu jako Thomas Kent. Rozpoznana przez Szekspira, nawiązuje z nim szalony romans. Pod wpływem gwałtownego uczucia - i za namową swojego przyjaciela - William przerabia awanturniczą sztukę "Romeo i Ethel" na melodramat "Romeo i Julia".

***

Gdzie: Gdański Teatr Szekspirowski

Kiedy: 23 kwietnia 2017

Speed Dates: 12:00 - 18:00

Spotkanie nt "Zakochanego Szekspira" oraz pokaz filmu: 18:00 - 20:30

Urodzinowe Afterparty: start 20:30

Bilety na Speed Dating: 35 zł (zapisy i sprzedaż na stronie http://speed-dates.pl/randki/trojmiasto/)

Bilety na pokaz filmu: 5 zł (sprzedaż w kasie GTS, czynnej codziennie w godz. 14:00 - 19:00 oraz na stronie: http://teatrszekspirowski.pl/kup-bilet/)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji