Artykuły

Sosnowiec. Debata wokół spektaklu "Na dnie" w Zagłębiu

24 kwietnia o godz. 19 w Teatrze Zagłębia odbędzie się kolejna odsłona cyklu "Teatr jest spotkaniem". Dyskusja "Inwazja telewizji rzeczywistości" jest wydarzeniem towarzyszącym premierze "Na dnie" wg Maksyma Gorkiego.

Twórcy "Na dnie" postanowili akcję dramatu Gorkiego umieścić w studiu telewizyjnym. Bohaterowie biorą udział w reality show "Zaczadzeni", gdzie walczą o swoją godność i podmiotowość w obliczu warunków skrajnego ubóstwa.

- W 1997 roku w Holandii odbyła się premiera pierwszej edycji "Big Brothera", eksperymentu telewizyjnego, który na zawsze odmienił oblicze współczesnych mediów. Dokładnie 20 lat później, gwiazda reality tv zostaje zaprzysiężona na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych - mówi prowadzący debatę Michał Gulik, medioznawca, doktorant w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. - Te dwie dekady to czas inwazji programów typu reality, które wypełniają dziś ramówki telewizyjne wszystkich stacji, eliminując tym samym produkcje, utożsamiane z telewizją jakościową. Mówimy tu już nie tylko o nowym gatunku telewizyjnym, ale prawdziwej rewolucji produkcyjnej, gdzie przemysł telewizyjny łączy się z telefonią komórkową i Internetem, a praca amatorów zostaje wykorzystana na potrzeby globalnego spektaklu - wyjaśnia.

W rozmowie udział wezmą twórcy spektaklu "Na dnie": Paweł Świątek (reżyser) oraz Patrycja Kowańska (dramaturżka) oraz medioznawcy z Uniwersytetu Śląskiego: dr Anna Maj (Zakład Komunikacji Kulturowej) i dr hab. Piotr Zawojski (Zakład Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach).

Wspólnie z publicznością poszukają odpowiedzi na pytania: skąd bierze się ten spektakularny sukces paradokumentalnych form telewizyjnych i czy możemy jakoś wykorzystać jego potencjał?; gdzie przebiega granica pomiędzy dokumentacją rzeczywistości a jej inscenizowaniem?; czy w epoce postprawdy demokracja istnieje już tylko jako medialny spektakl?

Wstęp - 1 zł, zakup wejściówek możliwy będzie wyłącznie w dniu debaty, od godziny 18:00.

"Teatr jest spotkaniem" to nowy cykl spotkań, dyskusji i warsztatów. Jego celem jest stworzenie miejsca, w którym możliwa jest rozmowa - zwłaszcza, gdy w przestrzeni publicznej brakuje merytorycznej debaty.

Nazwa cyklu nawiązuje do słów Jerzego Grotowskiego "teatr jest spotkaniem" [tytuł wywiadu udzielony przez Grotowskiego Naimowi Kattowi w "Ku teatrowi ubogiemu", J. Grotowski.

Tytuł spotkania "Inwazja telewizji rzeczywistości" pochodzi z publikacji "Telewizja i jej gatunki. Po Wielkim Bracie", Wiesław Godzic, Universitas, 2004

--

Na zdjęciu: pierwsza debata w Teatrze Zagłębia, marzec 2017

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji