Artykuły

Lublin. Henryk Sobiechart schodzi ze sceny

Rolą Iwana Zachedryńskiego żegna się z lubelskim teatrem Henryk Sobiechart [na zdjęciu], który na scenie przy Narutowicza zagrał w ponad 120 sztukach.

- Już swoje zrobiłem. Pora odejść - wyjaśniał Henryk Sobiechart na konferencji prasowej poprzedzającej sobotnią [1 kwietnia] premierę "Miłości na Krymie" według Sławomira Mrożka. Sobiechart gra w tym spektaklu kluczową postać Iwana Nikołajewicza Zachedryńskiego. Tą rolą chce pożegnać się z teatrem.

- To kunsztowna kokieteria - szeptano na konferencji, bo nikt nie wierzy, że pan Henryk wytrzyma bez sceny. Teatrowi im. Juliusza Osterwy jest wierny od 1968 r. (z bardzo niewielkimi skokami w bok), kiedy to przyjechał do Lublina po dyplomie na Wydziale Aktorskim łódzkiej Filmówki. Zadebiutował przed 40 laty, jeszcze jako student. 10 listopada 1965 r. w Teatrze Jaracza w Łodzi zagrał poetę Dębrowego w "Kolumbach" (pierwowzorem tej postaci był Tadeusz Gajcy).

Henryk Sobiechart wystąpił w ponad 120 sztukach. Wyliczyć ich nie sposób, ale tylko fragmentaryczne zestawienie pokazuje skalę jego możliwości aktorskich. Był Aleksandrem Puszkinem, Ludwikiem XIII, Capulettim, Karolem Marksem i Jurgenem Stroopem. Grał Wędrowca, Pasterza, Robotnika, Kelnera, Żeglarza, Poetę, Kapelana, Chasyda, Negra, Barona, Świętoszka, a nawet Wilka. Za rolę Jana w "Fantazym" Juliusza Słowackiego w reżyserii Ignacego Gogolewskiego nagrodzono go na prestiżowym festiwalu "Klasyka polska" w Opolu w 1984 r.

A w bok skoczył na jeden sezon do Teatru Muzycznego, jak też na dwa przedstawienia do... alternatywnego Teatru NN.

"Jeden z lubelskich aktorów czyta codziennie (i świetnie!) w radio mój Portret wenecki " - zapisał Gustaw Herling-Grudziński pod datą 12-15 marca 1994 r. w swoim "Dzienniku pisanym nocą". Tę lapidarną recenzję (podaje ją w programie "Miłości na Krymie" Anna Nowak) Henryk Sobiechart uważa za najwspanialszą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji