Artykuły

Gdańsk-Gdynia. Co nowego w teatrach w kwietniu?

Spektakl jubileuszowy poświęcony Teatrowi Wybrzeże, przedstawienie inspirowane twórczością Tima Burtona, hołd dla Jana Brzechwy, teatr impro w wykonaniu improwizatorów z całej Polski czy "Rigoletto" Verdiego w wersji semi-stage. Teatralny kwiecień w Trójmieście pełen będzie ciekawie zapowiadających się produkcji.

4-9 kwietnia, 20. Ogólnopolski Konkurs Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku, Opera Bałtycka w Gdańsku

Już 4 kwietnia zaczyna się Ogólnopolski Konkurs Baletowy, czyli przegląd najzdolniejszych tancerzy z pięciu polskich szkół baletowych z Gdańska, Warszawy, Bytomia, Łodzi i Poznania. Najlepsi w swoich kategoriach powalczą o "Orfeusze", jury może również wskazać laureata Grand Prix, który z Gdańsk wywiezie statuetkę "Wojciecha" na pamiątkę patrona konkursu Wojciecha Wiesiołłowskiego, a wraz z nią prestiż i uznanie, które może być trampoliną w dalszej karierze. Młodzi artyści rywalizować będą najpierw w Szkole Baletowej, a potem (od drugiego etapu konkursu) w Operze Bałtyckiej, gdzie zaprezentują się również profesjonaliści - tancerze operowi. Pokazy otwarte dla publiczności rozpoczną się 6 kwietnia o godz. 17. Zaś w niedzielę 9 kwietnia imprezę zwieńczy Koncert Galowy, podczas którego wręczone zostaną nagrody, a przed publicznością zaprezentują się najlepsi tancerze i tancerki w poszczególnych kategoriach.

7 kwietnia, "Urodziny czyli ceremonie żałobne w czas radosnego święta" Radosława Paczochy, reż. Adam Orzechowski, Teatr Wybrzeże, Duża Scena

Bardzo długo musimy w tym roku czekać na pierwszą premierę Teatru Wybrzeże. Jest nią wydarzenie nietypowe, bo sztuka napisana specjalnie na zlecenie Teatru Wybrzeże przez Radosława Paczochę. "Urodziny czyli ceremonie żałobne w czas radosnego święta" mają przypomnieć najsłynniejsze postaci związane z historią teatru obchodzącego podwójny jubileusz - 70-lecie istnienia i 50-lecie obecności na Targu Węglowym. Jak ten jubileuszowy spektakl poświęcony Teatrowi Wybrzeże będzie ostatecznie wyglądał, przekonamy się już 7 kwietnia.

8 kwietnia, "Baloniarze" [na zdjęciu] Sandry Szwarc i Joanny Zdrady, reż. Joanna Zdrada, Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku, Scena Kameralna

Z kolei 8 kwietnia kolejną już premierę przygotuje, najaktywniejszy z trójmiejskich teatrów w pierwszej połowie roku, Teatr Miniatura. Tak i Nie przeważnie się nie zgadzają, ale tym razem - mimo dzielących je różnic - postanawiają razem opowiedzieć niezwykłą historię. W miasteczku za murem od lat nikt nie wychodził na zewnątrz, a zły Burmistrz pilnuje z zegarkiem w ręku pracy mieszkańców. Wszystko do czasu, gdy ktoś się przeciw temu porządkowi nie zbuntuje. Sztukę inspirowaną twórczością Tima Burtona napisały Sandra Szwarc i Joanna Zdrada. Ta druga reżyseruje też to przedstawienie na Scenie Kameralnej Miniatury. Premiera 8 kwietnia.

22 kwietnia, "Brzechwa dla dzieci" Jana Brzechwy, reż. Bernard Szyc, Teatr Muzyczny w Gdyni, Scena Kameralna

Kolejną propozycję dla najmłodszych widzów ma także Teatru Muzyczny w Gdyni. Po ciepło przyjętym, zgrabnym "Tuwimie dla dzieci" przyszedł czas na innego polskiego autora, na którego bajkach i rymowankach wychowywały się kolejne pokolenia Polaków. "Brzechwa dla dzieci" jest okazją do zapoznania dzieci m.in. z bajkami "Na straganie", "Kaczka dziwaczka", "Samochwała", "Na wyspach Bergamutach" czy "Leń". Utwory te zawierają ponadczasowe przesłanie, a reżyserujący przedstawienie Bernard Szyc nie raz przekonywał, że potrafi je przedstawić w sposób przystępny dla najmłodszych. Premiera 8 kwietnia na Scenie Kameralnej.

21-23 kwietnia, VI Festiwal Teatru Impro "Podaj Wiosło", Miejski Teatr Miniatura

Fenomen teatru impro w Polsce nie słabnie. Wręcz przeciwnie. Wiele klubów zaprasza improwizatorów, by wzbogacić swoją ofertę, a młodzi ludzie chętnie bawią się przy scenkach, na które sami mają wpływ. Festiwal Teatru Impro "Podaj Wiosło" jest okazją, by w jednym miejscu, w Teatrze Miniatura, podejrzeć grupy impro z całego kraju. Przyjadą m.in. Improkracja z Wrocławia, Ad Hoc z Krakowa, Innymi Słowy Impro z Lublina, Hurt Luster z Warszawy czy Siedem Razy Jeden z Zielonej Góry. Na miejscu stawią się również czołowi trójmiejscy improwizatorzy w różnych składach z niezastąpionym Wojtkiem Tremiszewskim "Termosem" czy wciąż flirtującym z impro Szymonem Jachimkiem, którzy będą mieli własne show w Klubie Festiwalowym. Imprezę poprzedzi Wiosełko, czyli występy improwizowane kierowane do dzieci (20-22.04). Dobrej zabawy na pewno nie zabraknie.

28 kwietnia, "Rigoletto" Giuseppe Verdiego, reż. Tomasz Podsiadły, Opera Bałtycka

To druga próba stworzenia niskobudżetowej opery w Operze Bałtyckiej. Pierwsza próba - "Madama Butterfly" Giacoma Pucciniego wystawiona w styczniu - spotkała się z ciepłym przyjęciem recenzentów i publiczności, więc w Operze zdecydowano się ponownie na taki zabieg. Tym razem na deski Opery trafi "Rigoletto" Giuseppe Verdiego - opowieść o tęsknocie, ślepej miłości, poświęceniu, ale też odrzuceniu, nienawiści i zemście. Wszystko to współgra z majestatyczną muzyką Verdiego. Spektakl reżyseruje Tomasz Podsiadły. Premiera 28 kwietnia.

30 kwietnia, "Singulare tantum" w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca 2017 / rezydencja/premiera 2017, chor. Katarzyna Pawłowska, Paweł Łyskawa, Eryk Makohon, Klub Żak w Gdańsku, Scena Teatralna Żak

Pierwszą premierę w tym roku zobaczymy również na Scenie Teatralnej Żak, gdzie kolejny rok przygotowywane są spektakle w ramach projektu "rezydencja/premiera 2017", stanowiącego część Gdańskiego Festiwalu Tańca. W Klubie Żak wystąpią Katarzyna Pawłowska, Paweł Łyskawa i Eryk Makohon, którzy zatańczą "Singulare tantum". '"Człowiek" to jeden z nielicznych rzeczowników, który nie posiada liczby mnogiej, liczby pojedynczej nie posiada rzeczownik "ludzie", tzw. plurale tantum. Czy gramatyka skazuje nas na samotność? Może nie bez znaczenia... "samotność" to kolejny rzeczownik, którego gramatyczną cechą jest pojedynczość...' - informują twórcy przedstawienia, które premierowo zobaczyć będzie można 30 kwietnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji