Artykuły

Gdańsk. Wkrótce XX Ogólnopolski Konkurs Tańca

Blisko 100 tancerzy weźmie udział w XX Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku - najbardziej prestiżowej imprezie dla tancerzy szkół baletowych.

Zamknięte pokazy 4 i 5 kwietnia odbywać się będą w Szkole Baletowej. Od 6 do 8 kwietnia (II i III etap Konkursu) impreza przenosi się do Opery Bałtyckiej i jest dostępna szerokiej publiczności. 9 kwietnia podziwiać będzie można finalistów podczas Koncertu Galowego. Wszystkie pokazy w Operze Bałtyckiej rozpoczynać się będą o godz. 17

W Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego weźmie udział 98 tancerzy. 16 z nich w kategorii A (tancerze zawodowi). Zespół baletowy Opery Bałtyckiej będzie reprezentowała Megan Hill, młodziutka Kanadyjka, która niedawno dołączyła do zespołu baletu Opery Bałtyckiej.

- Ze sceny Opery Bałtyckiej, na której byłem 14 lat, przyszedłem do Szkoły Baletowej w Gdańsku 1 września 1972 roku. Co tu zastałem? Nic. Konkursy odbywały się w Warszawie - pierwszy był w 1959 roku, a drugi w 1961 roku - sam w tym drugim wziąłem udział, dostając się do finału. Potem niestety na wiele lat zaprzestano ich organizacji. W Poznaniu w 1956 roku zorganizowano Przegląd Pracy Szkół Baletowych. Już jesienią 1972 roku zorganizowałem w Gdańsku II Przegląd Pracy Szkół Baletowych. Pracowałem nad Konkursami, które chciałem wskrzesić i przenieść do Gdańska, ale władze centralne były temu niechętne. Zanim się udało, zorganizowaliśmy jeszcze III Przegląd Pracy Szkół Baletowych w 1975 w Łodzi, gdzie akurat powstawała szkoła, oraz czwarty Przegląd w 1977 roku. Potem udało się wrócić do idei Ogólnopolskiego Konkursu Tańca, organizowanych już tutaj w Gdańsku regularnie od 1979 roku - przypomina Bronisław Prądzyński, dyrektor gdańskiej Szkoły Baletowej od przeszło 45 lat.

Początkowo Konkurs Tańca obejmował tylko taniec klasyczny. Przeprowadzano go w kategorii A - tancerzy operowych i w kategorii B - tancerzy szkół baletowych. Potem zrezygnowano z kategorii A, jednak bywały edycje, gdy tancerze zawodowi mieli szansę wziąć udział w Konkursie. Obecnie Konkurs rozgrywany jest w kategorii A i B. W kategorii B, w tańcu klasycznym, podziwiać będziemy grupy młodsze (uczniowie klas V), średnie (uczniowie klas VI i VII) i starsze (uczniowie klas VIII i IX). Z kolei w tańcu współczesnym zaprezentują się uczestnicy tylko dwóch grup - młodszej (uczniowie klas VI i VII) i starszej (uczniowie klas VIII i IX).

Najliczniejszą reprezentację będzie miała Szkoła Baletowa w Warszawie - 21 osób. Aż 19 reprezentantów ma gdańska Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Janiny Jarzynówny-Sobczak. 15 tancerzy reprezentować będzie Poznań, 13 Bytom, zaś 9 Łódź. Więcej państwowych szkół baletowych w Polsce nie ma. W tańcu klasycznym zaprezentuje się 54 tancerzy i tancerek, zaś w tańcu współczesnym 23 przedstawicieli szkół. Przygotowywało ich 44 pedagogów.

- Poziom szkół baletowych bardzo się wyrównał. Kiedyś o Grand Prix walczyli właściwie tylko reprezentanci Gdańska i Warszawy. Teraz Bytom, Poznań czy Łódź również liczą się w walce o najwyższe lokaty. Oznacza to, że Konkurs faktycznie ma wpływ na poziom baletu w Polsce. Jednak wierzymy w dobre miejsca. W dalszym ciągu jesteśmy w baletowej czołówce. Trzeba pamiętać, że szkoły mają swoje specjalizacje. Jeśli chodzi o taniec klasyczny to nadal Gdańsk i Warszawa powinny liczyć się najbardziej. Pozostałe ośrodki koncentrują się raczej na kategorii tańca współczesnego - mówi Sławomir Gidel, zastępca dyrektora Prądzyńskiego ds. artystycznych.

Konkurs rozpocznie się we wtorek w Szkole Baletowej w Gdańsku. W środę 5 kwietnia odbędzie się I etap konkursu w kategorii B (punktowane lekcje tańca klasycznego grupy młodszej i średniej oraz lekcja grupy młodszej w kategorii taniec współczesny). W czwartek I etap konkursu czeka grupy starsze - zarówno tańca klasycznego, jak i tańca współczesnego.

Od drugiego etapu zmagania tancerzy podziwiać może publiczność. Dlatego też wydarzenie przenosi się do Opery Bałtyckiej. W czwartek 6 kwietnia II etap kategorii B rozpocznie się o godz. 17. Zaplanowano wtedy prezentacje sceniczne grupy młodszej i średniej w kategorii tańca współczesnego i prezentacje sceniczne grupy młodszej w kategorii tańca współczesnego.

W piątek 7 kwietnia również odbędzie się II etap konkursu. Tym razem zaprezentują się tancerze z grup starszych zarówno w kategorii tańca klasycznego, jak i współczesnego. Czekają nas też prezentacje sceniczne kategorii A. Na sobotę 8 kwietnia zaplanowano III etap konkursu dla obu kategorii. Imprezę zamknie Koncert Galowy, który rozpocznie się w niedzielę 9 kwietnia o godz. 17. Wtedy też nastąpi uroczyste ogłoszenie wyników i rozdanie nagród najlepszym w każdej z kategorii.

Tancerzy oceniać będą: Emil Wesołowski (przewodniczący), Wiesław Dudek, Katarzyna Gdaniec, Henryk Konwiński, Marcin Kupiński, Marek Różycki, Barbara Sier-Janik, Dawid Trzensimiech, Kazimierz Wrzosek oraz Ewa Wycichowska. Jurorzy mogą (choć nie muszą, co już się podczas Konkursu zdarzało) wręczyć Grand Prix dla artystycznej osobowości - jej laureat otrzyma statuetkę "Wojciecha", przedstawiającą patrona konkursu. Zwycięzcy I miejsc w swoich kategoriach otrzymają statuetki "Orfeusza". W kategorii A przewidziano nagrody finansowe - 10 tys. zł dla zdobywcy I miejsca, 5 tys. zł - za II miejsce i 3 tys. zł za III miejsce.

Bilety na pokazy II i III etapu (6-8 kwietnia) kosztują 20 zł. Natomiast bilety na Koncert Galowy kosztują 70 i 80 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji