Artykuły

Jelenia Góra. "Odprawa posłów greckich" u Norwida

W jeleniogórskim Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida trwają próby do spektaklu "Odprawa posłów greckich" autorstwa Jana Kochanowskiego. Sztukę reżyseruje Szymon Kaczmarek. Premierę zaplanowano na 25 marca.

"Odprawa posłów greckich" to tragedia Jana Kochanowskiego wystawiona po raz pierwszy jeszcze w XVI wieku w Jazdowie pod Warszawą. Historia skupia się na greckim poselstwie przybyłym do Troi z żądaniem zwrotu porwanej przez Parysa żony Menelaosa - Heleny. Tłem dla utworu jest cała wojna trojańska.

W 1980 roku na deskach Teatru im. Norwida "Odprawę posłów greckich" zrealizował Wiesław Górski. Dziś z dziełem Kochanowskiego zmierzy się Szymon Kaczmarek, laureat wielu nagród, w tym I nagrody za spektakl "@linka" na Festiwalu Teatralnym BlogTXT w austriackim teatrze w Grazu (2008), Nagrody za "Poskromienie złośnicy" z Teatru Wybrzeże w Gdańsku w 13. Konkursie na najlepszą inscenizację dzieł dramatycznych Williama Shakespeare'a w sezonie 2008/09 w Gdańsku oraz nagrody dziennikarzy w ramach plebiscytu "Dzika Róża" w Kielcach za "Jądro ciemności" Josepha Conrada (2012).

Scenografię opracowała Kaja Migdałek. Dramaturgia: Żelisław Żelisławski, praca nad słowem: Grażyna Matyszkiewicz. Opracowanie muzyczne: Żelisław Żelisławski.

Grają: Marta Kędziora, Magdalena Kępińska, Elżbieta Kosecka, Iwona Lach, Anna Ludwicka-Mania, Jacek Grondowy, Andrzej Kępiński, Piotr Konieczyński, Robert Mania, Jacek Paruszyński i Bogusław Siwko oraz gościnnie - Julia Łukowiak i Radosław Dróżdż.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji