Artykuły

Kraków. Powraca Raut Aktorów

Po 14 latach przerwy w Krakowie zostanie wznowiony Raut Aktorów - impreza, podczas której krakowscy artyści sceniczni otrzymają nagrody - Ludwiki i Maski. XI edycja wydarzenia odbędzie się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego 27 marca w Międzynarodowy Dzień Teatru.

Raut przez 14 lat, od 1996 r., organizowała Krakowska Fundacja Artystów Teatru. W tym roku funkcję tę przejął krakowski oddział Związku Artystów Scen Polskich (ZASP), kierowany przez Bolesława Brzozowskiego.

- Raut był najważniejszą imprezą teatralną, która łączyła nasze środowisko i pozwalała nam na wzajemną ocenę i wzajemne wsparcie, a tym były nagrody branżowe - powiedział na konferencji prasowej we wtorek Krzysztof Głuchowski, jeden z pomysłodawców i inicjatorów Rautu, obecnie dyrektor Teatru im. J. Słowackiego.

Z kolei przewodniczący kapituły nagrody Ludwiki, teatrolog i literaturoznawca, prof. Jacek Popiel zaznaczył: - Raut jest okazją, by wspólnie spotkać się w Międzynarodowy Dzień Teatru. Raut ma jednoczyć środowisko artystyczne.

Podczas wieczoru 27 marca kapituła nagrody, obradująca pod kierownictwem prof. Jacka Popiela, ogłosi laureatów Ludwików za 2016 r. Nazwisko zdobywcy Ludwika Honorowego ujawniono już we wtorek na konferencji prasowej - Ludwika Honorowego otrzyma Marian Cebulski za całokształt twórczości.

Ludwiki zostaną wręczone w kategoriach: przedstawienie, reżyseria, rola kobieca, najlepsza rolamęska, partnerska rola kobieca, partnerska rola męska, scenografia, oryginalna muzyka.

O przyznaniu statuetek Ludwików, przedstawiających Ludwika Solskiego w roli Starego Wiarusa z"Warszawianki" Wyspiańskiego, zdecyduje kapituła złożona z ok. 70 znawców teatru oraz z laureatówogólnopolskich nagród teatralnych z ostatnich lat. Jury przyzna także Nagrodę im. Wojciecha Szawula (nieżyjący już aktor, jeden z inicjatorów Rautu) za najlepszą rolę komediową.

W ubiegłych latach Ludwiki Honorowe otrzymali m.in. Izabella Olszewska, Jerzy Jarocki, Jerzy Skarżyński, Jerzy Trela.

Wraz z Ludwikami wraca plebiscyt Złote Maski, organizowany przez "Dziennik Polski". Jak zapowiedział kierownik działu kultury tej gazety Łukasz Gazur, do 8 marca każdy może zgłosić swoje propozycje najlepszych krakowskich spektakli z minionego roku oraz aktorek i aktorów. Głosowanie ruszy 3 marca i potrwa 20 dni. Nowością Masek jest czwarta kategoria, czyli najlepszy spektakl dla dzieci. Zgłoszenia można nadsyłać za pomocą formularzy na stronie internetowej "Dziennika Polskiego" oraz drogą mailową na adres: maski@dziennik.krakow.pl.

Nagrody przyznawane podczas Rautu Aktorów mają charakter honorowy.

Raut nie odbywał się w ostatnich latach, m.in. z powodów nieporozumień pomiędzy inicjatorami imprezy, dotyczącymi praw autorskich do pomysłu.

Jak wyjaśnił PAP przewodniczący kapituły Ludwików, prof. Jacek Popiel, wybór Bolesława Brzozowskiego na prezesa krakowskiego oddziału ZASP i Krzysztofa Głuchowskiego na dyrektora Teatru Słowackiego sprawił, że doszło do podpisania umowy, zgodnie z którą prawo organizowania Rautów przechodzi na ZASP.

- Umowa jest na czas nieokreślony - podkreślił prof. Popiel.

Organizatorzy Rautu zwrócili uwagę, że w chwili obecnej nagrody Złotej Maski i Ludwika są jedynymi nagrodami środowiskowymi - pozostałe nagrody przyznawane są artystom scenicznym przez instytucje.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji