Artykuły

Kraków. Pojedynek wieszczów na żywo w TVP

W niedzielę o godz. 12.30 w Telewizji Kraków rozpocznie się emisja na żywo spektaklu Starego Teatru "Dwóch na słońcach swych przeciwnych Bogów, czyli Uczta Grudniowa".

Uczta grudniowa to jedno z najbardziej intrygujących wydarzeń w historii polskiej literatury i dziejów paryskiej emigracji. Odbyła się 25 grudnia 1840 r., podczas wieczoru z okazji imienin Mickiewicza. Podczas tego spotkania doszło do pojedynku na improwizacje między autorem "Dziadów", już wówczas niekwestionowanym mistrzem i wieszczem, a Juliuszem Słowackim, młodym, niezbyt lubianym poetą. Wszyscy goście tego wieczoru byli pod ogromnym wrażeniem pojedynku; powstało kilkadziesiąt relacji (często ze sobą sprzecznych). Marek Miller, dziennikarz prowadzący zajęcia z reportażu na Wydziale Dziennikarstwa UW, zebrał te relacje, które ułożyły się w niezwykle ciekawy i żywy reportaż, wiele mówiący tak o literaturze romantycznej, jak i o kondycji ówczesnej emigracji. Mikołaj Grabowski zrealizował "Ucztę grudniową" skromnie, w konwencji czytanej prezentacji. Bierze w niej udział sześciu aktorów: Jerzy Trela, Jan Peszek, Tadeusz Huk, Mikołaj Grabowski, Leszek Piskorz, Ryszard Łukowski. Telewizyjna transmisja wzbogacona będzie współczesnymi improwizacjami - po przedstawieniu odbędą się pojedynki słowne hiphopowców na temat tradycji, honoru i ojczyzny.

Po spektaklu odbędzie się podsumowanie plebiscytu Maski 2005, od połowy lutego prowadzonego antenie Telewizji Kraków. Dowiemy się, kogo widzowie uznali za najlepszych aktorów minionego sezonu, jaki wybrali najciekawszy spektakl i najbardziej aktywny teatr Krakowa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji