Artykuły

Podróż w cyberprzestrzeni. "Książę i żebrak" w świecie komputerów

Teatr Ludowy zaprasza młodych na premierę spektaklu "Książę i żebrak albo zagadka cyberprzestrzeni" w reżyserii Czesława Sieńki, który odbędzie się 24 bm. o godz. 18 na scenie nowohuckiej.

Jak wiadomo z lektury znanej powieści, dwaj chłopcy w wyniku nieoczekiwanego zbiegu okoliczności zamieniają się rolami i... Jednak dalej nie będzie tak jak u Marka Twaina. Co prawda, rzecz się dzieje w realiach XVl-wiecznej Anglii, na dworze Henryka VIII, jednak naprzeciw i Edwarda, księcia Walii i następcy tronu, staje nie żebrak z londyńskiej dzielnicy nędzy, ale chłopiec z naszej postmodernistycznej epoki. Jego I komputerowa pasja i pociąg do eksperymentowania spowodowały, że udało mu się przenieść w czasy renesansowej Anglii. Dzięki temu przeżyje swoją przygodę życia.

- Z opowieści Twaina zaczerpnąłem podstawowe wątki, ale scenariusz napisany przeze mnie jest odmienioną historią. W pracy nad adaptacją i spektaklem najbardziej interesowała mnie konfrontacja dwóch obrazów: współczesności i historycznej przeszłości. Przy pomocy teleportacji nasz bohater przenosi się na dwór Tudorów i ma możliwość porównania świata, w którym został wychowany z tym, którego przyszło mu nieoczekiwanie doświadczać. Spotyka się tam ze swoim rówieśnikiem, przeżywa rozmaite przygody - szczególnie wtedy, gdy książę Edward wyrusza w wymarzoną podróż do Londynu. Jednak tamten świat, mimo jego wabiącej urody, jest dla niego niezrozumiały. Czy zapragnie z niego powrócić do rodzinnego domu? O tym przekonają się ci wszyscy, którzy odwiedzą nasze przedstawienie. Renesansowy kostium, dawny obyczaj, dwórski ceremoniał i konwenans powinny być dla młodych widzów niekonwencjonalną lekcją historii. Oni też będą mieli okazję do skonfrontowanial swojego skomputeryzowanego świata z przedstawioną wizją tego minionego - powiedział nam reżyser.

Scenografię i kostiumy zaprojektował Bogusław Cichocki, muzykę skomponował Mirosław Gordon, a choreografię opracowała Tatiana Asmolkowa. W przedstawieniu weźmie udział 20-osobowy zespół aktorski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji