Artykuły

Płock. "Monologi waginy" z udziałem gościa specjalnego

W piątek o godz. 19 w teatralnej sali zwanej Piekiełkiem czytane będą słynne "Monologi waginy" Eve Ensler. Gościem spotkania będzie autorka polskiego przekładu Hanna Szczerkowska. Prezentacja , sztuki towarzyszy płockiej odsłonie akcji One Billion Rising/Nazywam się Miliard w Płocku.

Sztukę czytać będą trzy aktorki: Hanna Chojnacka, Dorota Cempura i Sylwia Krawiec. Reżyseruje dyrektor teatru Marek Mokrowiecki. Organizatorzy tak zapraszają na to wydarzenie: "Monologi waginy są zbiorem bezpruderyjnych, szczerych opowieści o seksualności i dramatach kobiet. Powstały w oparciu o ponad dwieście wywiadów, które Eve Ensler [na zdjęciu] przeprowadziła z kobietami z całego świata. Wystawiane najpierw jako monodram odniosły ogromny sukces na scenach Broadwayu, by wkrótce stać się głośnym, międzynarodowym wydarzeniem. Gościły dotychczas na scenach trzydziestu krajów - od maleńkiego kościółka w Nowej Szkocji po stadion sportowy na Filipinach - stały się również początkiem globalnego ruchu przeciwko przemocy wobec kobiet. Wydanie książkowe powtórzyło sukces spektaklu i doczekało się przekładu na ponad dwadzieścia języków". Eve Ensler, to pisarka, feministka, działaczka społeczna. Wspólnie z kongijskimi kobietami założyła w Kongu Miasto Radości, w którym leczy się ofiary gwałtów wojennych i szkoli je na liderki społeczności lokalnych. Jest pomysłodawczynią V-Day i One Billion Rising - organizacji przeciwdziałających przemocy wobec kobiet na całym świecie.

Gościem piątkowego spotkania będzie Hanna Szczerkowska, autorka przekładu "Monologów waginy". Jest z wykształcenia aktorką (absolwentką PWSFTViT w Łodzi), studiowała również filologię klasyczną. Jako tłumacz zaczynała od przekładów literatury popularnej, potem tłumaczyła prace historyczne m.in. dla Państwowego Instytutu Wydawniczego. Od kilku lat zajmuje się wyłącznie przekładami dramatów. Tłumaczy z języków angielskiego i hiszpańskiego. Ma w swoim dorobku przekłady takich sztuk jak "Dowcip" Margaret Edson, wystawiony w warszawskim Teatrze Studio z Teresą Budzisz-Krzyżanowską w roli głównej, "Vincent i Urszula" Nicholasa Wrighta w Teatrze Ateneum, sceniczną wersję "Monologów waginy" oraz "Bash", spektakl, który można było zobaczyć w warszawskim Teatrze Rozmaitości w reżyserii Grzegorza Jarzyny z udziałem Danuty Stenki.

Bilety na "Monologi" kosztują 10 zł. Płockie czytanie "Monologów" towarzyszy akcji One Billion Rising/Nazywam się Miliard. Przypomnijmy - nasze miasto po raz kolejny przyłącza się do akcji One Billion Rising, czyli wspólnego tańca przeciwko przemocy wobec kobiet. Wszyscy chętni zatańczą razem 14 lutego na miejskim lodowisku.

W tym roku uczestnicy akcji będą nagłaśniać problem gwałtu na randce. "W Polsce nikt regularnie nie monitoruje problemu przemocy i przemocy seksualnej wobec dziewcząt, co nie znaczy, że problem nie istnieje. Gwałt na randce - termin powszechnie znany i opisany w Stanach Zjednoczonych i krajach Unii Europejskiej nie jest praktycznie używany w Polsce. Jest objęty takim samym, jeśli nie większym tabu, jak termin gwałt małżeński. Dlatego w 2017 roku nasza akcja będzie zajmować się właśnie tym problemem, by go nagłośnić, ujawnić i przeciwdziałać" - informują organizatorzy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji