Artykuły

"Pastorałka" Schillera

Teatr im. Stefana Jaracza zaprasza 17 grudnia na kolejną premierę - realizację widowiska "Pastorałka" Leona Schillera, wielkiego polskiego artysty teatru: reżysera, inscenizatora, animatora życia teatralnego, krytyka i historyka teatru, pedagoga, kompozytora, tłumacza i piosenkarza.

Inscenizacja "Pastorałki" jest bogatym i barwnym widowiskiem muzycznym (Schiller pojmował teatr jako poezję i muzykę, sprowadzone razem na scenę). W "Pastorałce" odwołuje się do atmosfery znanej i bliskiej każdemu człowiekowi - niezależnie od światopoglądu i wieku - uroczystej atmosfery świąt Bożego Narodzenia.

Utwór ten wykorzystując oryginalne teksty ludowe, zebrane i zestawione w zamkniętą całość dramatyczną przez Leona Schillera, prezentuje stary obrzęd, związany z przejściem świata w nowy cykl roczny, z Bożym Narodzeniem - symbolem odradzającego się życia i wiary w nowe i lepsze. Oryginalne, znane i ciągle śpiewane kolędy, scenki kolędników, ludowe podania, legendy i wątki fabularne, składają się na to widowisko.

"Schillera urzekła widocznie i dawność kolędowania, i bogactwo motywów, i rodzimość, polskość tych dramatycznych obrazów - ruszał właśnie do akcji przeciw nijakiemu, łatwemu repertuarowi, przeważnie obcemu, na polskich scenach. (...) Pierwszy krok to "Pastorałka". (...) Schillerowskie odtworzenie jest swobodne, twórcze, a jednocześnie wierne dawnemu obyczajowi teatralnemu". Tak o "Pastorałce" i jej twórcy pisze Julian Lewański.

Z trzech rodzajów teatru, jakie tworzył Schiller: monumentalnego", "aktualnego" i "staroświeckiego", ten trzeci okazał się najżywotniejszy. Oprócz "Pastorałki" stworzył jeszcze "Kram z piosenkami", "Królowę przedmieścia". "Kulig" (prapremiera odbyła się przed laty w Olsztynie w inscenizacji Tadeusza Kozłowskiego).

Pierwszą redakcją "Pastorałki" była "Szopka staropolska" zrealizowana w 1919 roku w Teatrze Polskim w reżyserii Aleksandra Zelwerowicza. Rozbudowana o nowe teksty, wystawiona została w grudniu 1922 roku przez Zespół Reduty i tę datę uważa się za prapremierę "Pastorałki". Do olbrzymiego powodzenia tej realizacji (grano ją 87 razy) przyczynił się niewątpliwie znakomity zespół aktorski z Jaraczem w roli Adama, Perzanowską w roli Ewy, Chmielewskim w roli Heroda i Mysławską w roli Panny Marii.

Autorami olszyńskiej realizacji "Pastorałki" są wybitni i znani twórcy teatralni: współpracownik Schillera, Maryna Broniewska (reżyseria) oraz plastyk i scenograf, głównie teatru lalkowego, Adam Kilian (scenografia). Muzykę do "Pastorałki" opracował w oparciu o materiały zebrane przez Schillera, Jan Maklakiewicz. Kierownikiem muzycznym olsztyńskiej realizacji "Pastorałki" jest Lucjan Marzewski.

W sztuce, obok 30-osobowego zespołu aktorskiego, występuje też wokalno-instrumentalny zespół "Niebo" WSP w Olsztynie oraz chór uczniów PSM I stopnia w Olsztynie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji