Artykuły

Częstochowa. "Walentynki" na święto teatru

Premiera "Walentynek" w sobotę [25 marca] w Teatrze im. Mickiewicza uświetni Międzynarodowy Dzień Teatru, przypadający 27 marca.

- To dzieło bardzo młodego, urodzonego w 1974 roku, rosyjskiego dramaturga Iwana Wyrypajewa - mówi reżyser Szczepan Szczykno. - Nawiązuje do tradycji teatru groteskowego początków XX wieku. Znajdziemy klimat Tołstoja i Czechowa. "Walentynki" są również w jakimś stopniu opowieścią o inteligencji odsuniętej w ZSRR na margines.

W opowieści o miłości i śmierci rozgrywającej się w czasach od Breżniewa po rok 2012 wystąpią Czesława Monczka, Cecylia Putro, Adam Hutyra, Iwona Chołuj, Ola Frączak i Nikodem Kasprzycki. Aktorzy donieśli na reżysera, że wskazania realizacyjne rosyjskiego dramaturga traktuje dość swobodnie. Winny przyznał się, tłumacząc, że wszystko wyniknęło z troski o atrakcyjność. Adam Hutyra wspomniał o jeszcze jednej postaci pojawiającej się na scenie - Gorbaczowie. Ta zagadka obsadowa wyjaśni się jednak dopiero w czasie premiery.

Dyrektor teatru Katarzyna Deszcz wspomniała, że tekstu poszukiwała wspólnie z Czesławą Monczką, która rolą w spektaklu podsumowuje 30-lecie swojej pracy scenicznej. - Wiecie, że o nowych rolach nie chcę mówić - powiedziała aktorka dziennikarzom. - Kiedy będę przed premierą "Drzewa umierają stojąc" albo "Bardzo starzy oboje" robioną na mój jubileusz, możemy pogadać. Jak mówił nieżyjący już nasz aktor Zbyszek Bebak: "30 lat aktorstwa? Cóż to jest, zleciało jak jeden dzień".

Joanna Karkoszka-Toborek, odpowiedzialna za kontakty z prasą, poinformowała, że 25 marca będzie dniem otwartym w teatrze w związku z poniedziałkowym Międzynarodowym Dniem Teatru. Od godz. 9 do 12 pracownicy sceny będą oprowadzać gości po niedostępnych zazwyczaj pomieszczeniach. Chętni proszeni są o kontakt z organizacją widowni. W poniedziałek natomiast z okazji teatralnego święta kasy będą sprzedawać z 50-proc. zniżką bilety na spektakl "Casting" 11 i 12 kwietnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji