Artykuły

Słupsk. Premiera "Gai" w Tęczy otworzy scenę dla dorosłych

W Tęczy jak zwykle - pracowicie. Powstaje nowy spektakl. "Gaja" według scenariusza Krzysztofa Raua, to przedstawienie dla młodzieży i dorosłych. W Tęczy reżyseruje je Anna Rau, aktorka słupskiego teatru, wnuczka profesora. Premiera 10 lutego.

Teatr 3/4 Zusno, dla którego "Gaja" powstała w 1996 roku, zakończył już swoją działalność, ale niektóre z jego spektakli wciąż krążą po polskich scenach. Chcielibyśmy, by "Gaja" - spektakl wyjątkowy - dwadzieścia lat od jego powstania, zainicjował scenę dla dorosłego widza w słupskiej "Tęczy". Warto go przypomnieć - to jedno z ważniejszych przedstawień w historii polskiego teatru formy.

"Gaja" to niemalże pantomimiczna opowieść o odwiecznym w przyrodzie cyklu narodzin, umierania i odradzania się życia. Tak powstał ten spektakl ­ swoista historia ziemi i ludzkości, początkiem sięgająca stworzenia świata, zamykająca się apokalipsą i proroczą wizją odrodzenia po apokalipsie. Tworzywem plastycznym spektaklu były modelowane, przekształcane tkaniny, na oczach widza powstawały obiekty i postacie po to, by rozpaść się zaraz na nowe elementy. O spektaklu tym napisała niegdyś Aleksandra Rembowska w czasopiśmie "Teatr": "To nie przypadek, że niektóre motywy uparcie powracają. Na przykład wątek życia i śmierci. (...) W centrum zainteresowania zawsze pozostaje człowiek, rozpięty między dobrem i złem, postawiony przed koniecznością wyboru. (...) Gaja. Z ziemi powstaje człowiek. Ale tylko na krótko poddaje się otaczającym go przyjaznym siłom przyrody. Sens egzystencji polega na nieustannej walce, zmaganiu, zwyciężaniu i byciu pokonanym. Intensywność trwania mierzona jest miarą przemocy i tyranii, ale też buntu i upokorzenia. Podnieść się z upadku, żałować za grzechy, otrząsnąć się z upodlenia - oto warunek bycia w całej pełni. W dramatycznym, coraz bardziej szalonym, brutalnym i nieznośnym, dzikim i ekstatycznym, kontynuowanym od wieków tańcu pada pytanie o cel tego zawirowania, a może o koniec cywilizacji... Odpowiedź wydaje się boleśnie jednoznaczna. Człowiek który zdradził ziemię, który od ziemi odszedł, nie ucieknie od uczestnictwa w jej najważniejszym misterium ­ umieranie jest cudem, jest doskonale naturalne ­ przypomina wyśpiewywany wiersz E.E. Cummingsa. I człowiekowi przyjdzie ten fakt zaakceptować."

Miarą sukcesu "Gai" są liczne zaproszenia na ważne światowe festiwale, między innymi Światowy Festiwal Cervantesa w Meksyku oraz liczne nagrody na wielu innych festiwalach. Najważniejszym wyróżnieniem był bez wątpienia Paszport Polityki przyznany w dziedzinie teatru w roku 1997 Krzysztofowi Rauowi. Teatr 3/4 Zusno zakończył swoją działalność, lecz niektóre z jego spektakli wciąż krążą po różnych teatrach w całej Polsce.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji