Artykuły

Miłość do trzech pomarańczy

Następca tronu, syn Króla Tre­flowego jest melancholikiem. Uleczyć go może tylko śmiech. Mimo dworskich intryg, walk o władzę i wpływy, Książę uwalnia się od choroby i wyru­sza w podróż, by odnaleźć mi­łość, zaklętą w pomarańczy. Tak w skrócie przedstawia się libretto "Miłości do trzech po­marańczy" Siergieja Prokofie­wa.

Kompozytor ukazał w swo­im dziele świat magii i czarów. Stworzył utwór wielowarstwo­wy, balansujący między surre­alistyczną farsą, groteskowym humorem a parodią. Reżyser przedstawienia - Michał Znaniecki umieszcza jego akcję w moskiewskim domu senio­rów. Kiedy psuje się telewizor, lekarze postanawiają zainscenizować bajkę. Wtedy - jak czy­tamy w programie - urokliwie absurdalna opowieść zmienia się w pełną metafor satyrę po­lityczną.

Premiera "Miłości do trzech pomarańczy" odbyła się w 1921 roku w Lyric Opera w Chicago. W krakowskiej inscenizacji występują m.in.: Wojtek Gierlach/Volodymyr Pankiv (Król Treflowy) i Mał­gorzata Ratajczak/Iryna Zhytynska (księżniczka Klarysa).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji